Az egyiptomi Tahrír téren tetőfokára hágott az erőszak
Az egyiptomi tüntetések kezdete óta egyre többször lépnek kapcsolatba kairói kollégáikkal az Obama-kormányzat tagjai, hogy békés és rendezett politikai átmenetet sürgessenek az afrikai országban, ahol a kormányellenes tüntetések kilencedik napján minden eddiginél nagyobb erőszak uralta el az utcákat.
Robert Gates amerikai védelmi miniszter a hétvége óta szerdán már harmadszor tárgyalt telefonon Mohamed Huszein Tantaui védelmi és hadiipari miniszterrel. Mike Mullen tengernagy, amerikai vezérkari főnök egyiptomi kollégájának, Szami Anan tábornoknak arról beszélt: szeretné, ha visszatérne a nyugalom az országban, s bízik abban, hogy az egyiptomi hadsereg képes szavatolni a biztonságot, úgy a szárazföldön, mint a Szuezi-csatornán és térségében.
Hillary Clinton külügyminiszter Omar Szulejmán egyiptomi alelnököt hívta fel, hogy vizsgálat indítását kérje a szerdai kairói tüntetéseket eluraló káosz és erőszak miatt. Clinton elítélte az erőszakot, és arra kérte Szulejmant, hogy állítsák bíróság elé a felelősöket - közölte Philip Crowley amerikai külügyi szóvivő.
Ahmed Hoszni Farid egyiptomi egészségügyi miniszter közölte, hogy három ember vesztette életét, 639-en pedig megsebesültek a kormányt támogató és a kormányellenes tüntetők közötti összecsapásokban Kairó belvárosában. A Tahrír térről két fiatalembert vittek a mentőkhöz, egyikük már halott volt, másikuk pedig kórházba szállítás után halt meg. A közeli, a Nílust átívelő hídról vízbe esett egy ember, s bár civil ruhát viselt, elképzelhető, hogy a biztonsági erők tagja volt.
A Tahrír téren és a környező utcákon azt követően is folytatódtak az összecsapások, hogy a hadsereg közleményben kért mindenkit a távozásra. Mintegy kétezer ember dacolt az éjszakai kijárási tilalommal, s maradt a téren. Az éj beköszöntével a kormánypárti tüntetők Molotov-koktélok tucatjait hajigálták szét, a katonák vízágyúkkal oltották a tüzet.
Az egyiptomi hadsereg nagy erőkkel van jelen az utcákon. A katonák körbefogták a Tahrír teret is, de igyekszik nem beavatkozni. Az Egyiptomi Múzeumot katonák sorfala és kormányellenes tüntetők védik az esetleges fosztogatóktól.
Hoszni Mubarak egyiptomi elnök támogatói a médiára zúdították haragjukat: megvertek vagy megfenyegettek számos külföldi újságírót Kairó belvárosában szerdán. A Tahrír téri erőszakos eseményekről tudósító riporterek, fotósok és operatőrök arról számoltak be, hogy Mubarak hívei rendkívül ellenségesen viselkednek a sajtó munkatársaival szemben. Több újságírót katonák mentettek ki a térről.
Támadás érte, vagy feltartóztatták munkájában a többi között az AFP francia hírügynökség, a BBC brit közszolgálati televízió, az al-Dzsazíra és az al-Arabíja arab nyelvű hírtelevíziók, a CNN és az ABC News amerikai hírtelevíziók, a Le Soir belga napilap, a kanadai közszolgálati televízió, az Aftonbladet svéd újság, a TV2 dán televízió, a France 2 és a France 24 francia televíziók, a török FoX TV, a Zvezda orosz televízió munkatársait, valamint három izraeli újságírót. Veszélybe került és alig tudott elmenekülni az egyik legismertebb amerikai újságírónő, Christiane Amanpour is, aki a Tahrír téren forgatott az ABC stábjával.
A Bizottság az Újságírók Védelméért nevű, New York-i székhelyű szervezet azzal vádolta az egyiptomi kormányt, hogy ő uszította a tudósítókra a tömeget, mert így akarja megakadályozni, hogy a világ független forrásokból tájékozódjon a zavargásokról. A Riporterek Határok Nélkül nemzetközi újságíró szervezet azt állította, hogy civil ruhás rendőrök is voltak a támadók között. Az egyiptomi kormány tagadta, hogy köze lenne az újságírók megfélemlítéséhez és bántalmazásához.