Olasz lapok is cikkeznek a magyar EU-elnökségről és a médiatörvényről
A magyar uniós elnökségről - érintve a médiatörvény és a válságadó kérdését - cikket közölt a milánói Corriere della Sera és a torinói La Stampa is.
A Corriere della Sera Újságok és adók, az EU figyelmeztetése: "Magyarország magyarázattal tartozik nekünk" címmel közölte egy héten belül már második írását Magyarországról. A napilap brüsszeli tudósítója Navracsics Tibort idézte, aki a "félretájékoztatáson alapuló hisztériának" nevezte a sajtószabadság miatti aggodalmakat. "Ha így van, akkor viszont olyan hisztéria, mely az európai intézmények szívében és élén lángol"- kommentálta a milánói lap az Európai Bizottság sajtószabadságért is felelős alelnöke, Neelie Kroes és a budapesti kormány közötti levélváltást.
A Corriere della Sera írása szerint azonban "van egy további probléma is, sőt, a problémák problémája politikai szempontból: mindez négy nappal a soros magyar elnökség kezdete előtt történik...és viharos hónapokat enged sejtetni június 30-ig". A lap a médiatörvény és a válságadó kérdését is érintve "az EU-val és legerősebb országaival való súrlódásról" írt, megjegyezve, hogy a "német nagyvállalatok vezetik francia, osztrák, holland és cseh kollégáik lázadását a konkurenciaellenes adókkal szemben". A tudósításhoz mellékelt keretes összefoglalóban a Corriere della Sera "Brüsszel súlyos aggodalmáról" írt a kettős állampolgárság miatt.
A La Stampa Magyarország, meredek kezdet. Az EU-elnökség féléve összecsapással kezdődik Budapest és Brüsszel között címmel közölte brüsszeli tudósítójának írását. "Három nap elnökség és két súlyos vitás ügy... ...a magyar félév nem fanfárok közepette indult, mint ahogyan azt Orbán Viktor remélte volna." A La Stampa is a médiatörvényt és a válságadót említette, hangsúlyozva, hogy a Budapest és Brüsszel közötti "levélváltás kettős és fájdalmas szabálysértési eljárásba torkollhat". A lap szerint a vita "felkavarhatja" a 27 EU-biztos és a magyar kormány hagyományos, első elnökségi találkozóját. "Van, aki máris a katasztrofális 2009-es cseh elnökség szellemét idézi, de még túl korán van... Ez azonban nem zárja ki, hogy mostantól június végéig Európa új történetének megírása a vártnál nehezebb feladatnak bizonyul" - vélekedett a La Stampa brüsszeli tudósításában.