2010. december. 15. 19:10 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 15. 19:03 Világ

Kemény télre számítanak Kínában is

Egy belső-mongóliai településen mínusz 46 Celsius-fokot mértek, miközben Kína déli országrészei felé is egyre terjed a fagyos hideg; délen olyan helyeken is havazott már, ahol eddig csak elvétve láttak hóesést - jelentette a kínai országos meteorológiai hivatal szerdán.

A kínai időjósok kemény télre számítanak, s újabb természeti katasztrófáktól, közlekedési káosztól tartanak. Dél-Kína nagyobb részét már hó borította be, s az előrejelzések szerint még a szubtrópusi éghajlatú Kuangtung tartományban és szomszédságában is napokon belül további rendkívüli lehűlésekre kell számítani. Mivel ezeken a helyeken a városok általában nincsenek felkészülve a hóra és a hidegre, tehát sok helyütt nincs fűtés, az utak tisztítására, a hó eltakarításra pedig nincsenek gépek, komoly zavar keletkezik a települések életében. Sanghajból is havazást jelentettek, csütörtökre és péntekre fagypont alatti hőmérsékletre, jeges utakra és erős szélre figyelmeztettek.

A kelet-kínai Csianghszi tartományban további hóviharok várhatók. A közép-kínai Hunanban 9-ről 2 Celsius-fok alá süllyedt a hőmérséklet, területét egyszerre érte eső, erős havazás és jégvihar. Észak-Kína egyes városaiban már az elmúlt tíz év - a mostani időpontokra vonatkozó - hidegrekordját mérték. Az egyik extrém példa: Belső-Mongólia Hulunbuir városában mínusz 46 fokra zuhant a hőmérő higanyszála. Szerdai hírek arról számoltak be, hogy ugyancsak Belső-Mongóliában kedd délután óta több mint 400 gépkocsi és ismeretlen számú utasa rekedt a nemzeti autópálya különböző szakaszain, ahol a havazás és az erős szél idézte elő a fennakadásokat, torlódásokat. Országszerte a légi közlekedést is érzékenyen érintette a hirtelen fagy és a havazás.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.