2010. december. 15. 18:18 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 15. 18:10 Világ

Vissza akarja hívni a titkosügynök diplomatákat a bolgár kormányfő

Bojko Boriszov bolgár kormányfő szerdán kijelentette, hogy vissza kell hívni állomáshelyükről azokat a diplomatákat, akikről kiderült, hogy 1990-es rendszerváltás előtt a titkosszolgálat ügynökei voltak.

Egy titkos archívumokat vizsgáló bizottság kedden közzétett jelentése szerint a rendszerváltás óta vezető posztot betöltő bolgár diplomaták közel fele a kommunista titkosszolgálatok ügynöke vagy besúgója volt a hidegháború idején. Olyan csúcsdiplomaták vannak közöttük, mint a jelenlegi stockholmi, londoni, berlini, madridi, római, athéni, vatikáni, moszkvai, pekingi, tokiói nagykövet és az ENSZ-képviselet vezetője.

"Képzeljék el ezeket az embereket nyugat-európai országokban! Valaha ellenük  dolgoztak, mint ideológiai ellenségek ellen, és most ott képviselik a kormányunkat. Szerintem meg kell válnunk ezektől az emberektől, és remélem, hogy pártom támogatni fog" - mondta újságíróknak Bojko Boriszov. Nikolaj Mladenov külügyminiszter szerint a kormány a nagyköveteket kinevező Georgi Parvanov államfőhöz fordul, hogy hívja vissza a korábbi ügynököket. Az archívumokat vizsgáló bizottság szerint Parvanov is dolgozott a kommunista titkosszolgálatnak, ám ezt az elnök tagadja. 

Az archívumok megnyitásáról hozott, 2006 vége óta alkalmazott bolgár törvény a polgári és a katonai hírszerzés, valamint a kémelhárítás dossziéinak közel teljes nyilvánosságra hozatalát irányozza elő. Nem kötelezi azonban a korábbi ügynököket arra, hogy lemondjanak jelenlegi pozíciójukról, és nem tiltja, hogy közalkalmazottak legyenek vagy politikai tisztséget vállaljanak.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?