2010. december. 08. 15:27 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 08. 15:08 Világ

81-en haltak meg egy chilei börtöntűzben

Tűz pusztított szerdán hajnalban a chilei főváros egyik börtönében, s a szerencsétlenségben legkevesebb 81 fogoly életét vesztette - közölték a büntetés-végrehajtási hatóságok.

Az illetékesek jelenleg próbálják azonosítani a 81 halottat - mondta el (helyi idő szerint) a reggeli órákban egy szóvivő, aki további 19 ember sérüléséről számolt be. Az áldozatok többsége füstmérgezésben halt meg. A sérültek közül 14-en életveszélyes légúti égéseket szenvedtek.

Luis Masferrer rendőrfőkapitány közlése szerint a tűz egy, az őrizetesek között lezajlott összetűzésben keletkezett a két és félszeresen túlzsúfolt, mintegy 1900 elítéltet őrző intézményben. A baleset rámutat a chilei büntetés-végrehajtási intézetekben uralkodó kritikus helyzetre - fűzte hozzá a rendőrfőnök. Az egészségügyi miniszter szerint a dél-amerikai ország börtöneiben valószínűleg ez volt az eddigi legsúlyosabb tragédia.

Az állami televízióban bemutatott amatőr képsorokon látszott, hogy San Miguel börtön harmadik emelete teljesen lángba borult, s az épületből fekete füst áradt. Néhány fogoly az egyik épületszárny ablakrácsain kinyúlva integetett, segítséget kérve, miközben kétségbe esett hozzátartozók százai sikoltoztak, s könyörögtek a nagy számban kivezényelt rendőröknek: engedjék be őket, hogy kimenthessék rokonukat.

A hozzátartozók nyilatkozatai szerint a rendőrség a tűzoltók előtt is zárva tartotta a kapukat. A televíziók azt jelentették, hogy csak két óra elteltével engedték őket hozzálátni az oltáshoz.

A helyi Bio Bio rádióállomás úgy tudja, kétszáz foglyot a börtönőrök az udvarra menekítettek a lángok elől. Chilében szerdán, a Szeplőtelen Fogantatás egyházi ünnepnapján  már hajnalban  sok, beszélőre érkező hozzátartozó gyűlt össze a börtönépület  előtt.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.