2010. december. 07. 10:02 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 07. 10:13 Világ

Sme: Orbánnal a rabszolgaságba

Orbánnal a rabszolgaságba címmel közölt kommentárt a magyar kormány gazdasági intézkedéseiről a Sme című szlovák liberális napilap kedden.

Az újság szerint Orbán olyan helyzetben fogott hozzá Magyarország átalakításához "a történelmi Magyarország képére", amikor a közadósság GDP-hez viszonyított aránya meghaladja a 80 százalékot, s a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió hiteleiből megtámogatott gazdaság függ attól, hogy hajlandóak-e a beruházók pénzt kölcsönözni a kormánynak.   

A Moody's ügynökség döntése Magyarország leminősítéséről "csapás Orbán gazdasági programjára". Magyarország hiteltörlesztő képessége romlott, és várhatóan tovább fog romlani. A külső körülmények sem kedveznek Orbánnak, Magyarország nem tagja az euróövezetnek, s nem számolhat mentőövvel - fejti ki a lap. "A határokon belüli és határokon kívüli súlyos gazdasági problémák következtében a magyar kormány számára egyre drágább lesz a kölcsönök törlesztése" - írja a szerző. 

Ivan Stulajter úgy látja: Orbán stratégiája, hogy a reformok helyett, amelyek csökkentenék népszerűségét, inkább tönkreteszi a nyugdíjrendszer második pillérét, elkobozza a magánemberek megtakarításait, diszkriminatív módon megadózatja a bankokat és a gazdaság kiválasztott ágazatait, amelyekben többnyire külföldi tőke működik. 

"Ennek a populista politikának logikus következménye az az igyekezet, hogy megnyirbálja a nyilvános kritika forrásait, az alkotmánybíróságtól kezdve egészen a médiáig. A piac azonban meg fogja büntetni Orbánt. A magyarok számára egyre drágábbak lesznek a hitelek" - jegyzi meg a szerző. "Nehéz megmondani, hogy Orbán 'rabszolgaságba vezető útja' milyen körülmények között és milyen áron szűnik meg. Szlovákia állampolgárainak azonban a magyarok tapasztalatait be kellene építeniük politikai állásfoglalásaikba" - zárja írását Stulajter.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.