2010. november. 29. 09:09 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. november. 29. 20:06 Világ

Választási csalással vádolnak egy magyar nőt Afganisztánban

Videóra vették, ahogy egy idősebb, szemüveges szőke nő látszólag pénzt kér azért, hogy manipulálja az afganisztáni választások eredményét – közölte a Washington Post, amely egy tévécsatornától kapta meg a felvételt. A választási bizottság két tagja a felvételen látható nőt a magyar Katona Magda Nasrinként azonosította, aki az Afganisztánért Alapítványnak dolgozik. Az afgán hatóságok egyelőre sem a kabuli követséggel, sem pedig a magyar külügyminisztériummal nem vették fel a kapcsolatot az ügyben - mondta a magyar nagykövet.

Az alapítványt korábban a szeptember 18-i parlamenti választás megfigyelőjeként regisztrálták a Független Választási Bizottságban – írja a lap, amely a videófelvételt nem tette közzé. „Amit tett, az ellentétes Afganisztán törvényeivel” – idézi a Washington Post Zekira Barekzai választási biztost, aki szerint az afgán kormány a magyar nagykövetségen keresztül figyelemmel kíséri az ügyet.

„Ezt most add ide, de később több pénzt kell szerezned” – mondja a videón egy azonosíthatatlan személynek a nő, aki a lap beszámolója szerint hozzáteszi: „Igen, még a külföldiek is elfogadnak kenőpénzt.” Azt is mondja, már beszélt a választási biztosokkal és fizetségért cserébe ismét kapcsolatba lépne velük. „Azt hiszem, 8 ezer dollárban egyeztünk meg, és még adnia kell 6 ezret” – mondja a nő. „Ahogy mondtam, mindent megteszek és van elég időnk. Azt hiszem, 12-ig be is lehet fejezni a munkát.”

A felvételt elsőként múlt pénteken mutatta be az Emrooz tévécsatorna, a videó másolatát pedig eljuttatták a Washington Postnak is. A magyar nőt a visszaéléseket vizsgáló Afganisztáni Választási Panaszbizottság munkatársaként azonosították, de a szervezet szóvivője tagadta, hogy Katona Magda Nasrin ott dolgozott. „Nem volt semmi köze a választási eredményekhez” – mondta egy másik választási biztos, Abdullah Ahmadzai. A Washington Post az üggyel kapcsolatban nem tudta elérni a magyar nőt. A lap szerint egyelőre nincs tisztázva, hogy választási megfigyelőként milyen felhatalmazása lett volna, hogy befolyásolhassa a szavazatszámlálást. Katona Magda Nasrin az MTA köztestületi tagja, a politikatudományok kandidátusa, szakterületei közé tartoznak az interetnikus konfliktusok, illetve a nemzetté válás és a politikai küzdelmek Afganisztánban.

A kabuli magyar nagykövetség nem tud a Washington Post által Katona Magdáról közölt videófelvételről, az afgán hatóságok egyelőre sem velük, sem pedig a magyar külügyminisztériummal nem vették fel a kapcsolatot az ügyben - írja az fn.hu, amelynek Peimli Károly kabuli magyar nagykövet elmondta: Katona Magda nem nemzetközi szervezet vagy a magyar kormány felkérése alapján, hanem saját alapítványának (Afganisztánért Alapítvány) keretei között járt hosszú távú megfigyelőként az országban a szeptemberi választások idején. Utazásáról nem értesítette előre a követséget, a kormány is a kabuli magyar nagykövetségtől szerzett tudomást érkezéséről.

A kabuli magyar nagykövet a Washington Post információival kapcsolatban úgy fogalmazott: óvatosan kell bánni a lapban közölt feltételezésekkel, hiszen nem világos, hogy milyen körülmények között, pontosan miről és kik között hangzott el a „leleplező” párbeszéd. A választási megfigyelők esetében ráadásul előfordulhat, hogy kifejezetten hamis választási lapokat keresnek, ezekre a hamis cédulákra pedig nyíltan nem, csak üzleteléssel lehet rábukkanni. Lehetséges, hogy vannak, akik „megélnek” választási megfigyelésből, de itt nem erről van szó, Afganisztánban általános választási csalás történt– hívta fel a figyelmet a kabuli magyar diplomácia vezetője. Elgondolkodtató ugyanakkor, hogy kinek a megbízásából és milyen finanszírozásban végezte munkáját Katona Magda – tette hozzá.

A Külügyminisztériumnak nincs kapcsolata Katona Magdával. Katona Magda az afganisztáni választásokon nem Magyarország, hanem az „Afganisztánért Alapítvány” képviselőjeként vett részt, mint megfigyelő. A Külügyminisztérium – egyelőre – nem kapott hivatalos megkeresést az afgán hatóságoktól az ügy kivizsgálását illetően. Ezzel együtt sajnálatosnak és elítélendőnek tartjuk, hogy az Afganisztánban komoly szerepet vállaló Magyarország neve ilyen kontextusban merült fel a szeptember 18-i parlamenti választások kapcsán a nemzetközi sajtóban.
 

Hirdetés