2010. november. 25. 15:57 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 25. 23:07 Világ

Koreai incidens: Obama Kínától remél segítséget Észak-Korea megzabolázásában

Barack Obama amerikai elnök telefonos, közvetlen megbeszélésre készül kínai kollégájával, Hu Csin-taóval.

Miután amerikai kormányzati tisztségviselők nyilatkozataikban több ízben utaltak rá, hogy Kína bevonása elkerülhetetlen az új Korea-közi konfliktus rendezésébe, Barack Obama amerikai elnök arra készül, hogy telefonon közvetlen megbeszélést folytasson kínai kollégájával, Hu Csin-taóval (Hu Jintaóval) - jelentette csütörtökön a The New York Times.

Hillary Clinton, a washingtoni diplomácia vezetője a lap szerint fel akarja hívni Jang Csie-cse (Yang Jiechi) külügyminisztert, és több más amerikai kormányzati hivatal vezetője is felhívná pekingi partnerét. Amerikai elemzők ugyanakkor nem tartják valószínűnek, hogy a kiszámíthatatlan szomszédja destabilizálásától ódzkodó Peking hajlandó lenne gazdasági és katonai erejét latba vetni ahhoz, hogy komolyan befolyásolja az észak-koreai vezetés magatartását.

"Az egyetlen ország, amely képes befolyásolni Észak-Koreát, az Kína" - jelentette ki szerdán az ABC televíziónak nyilatkozva Mike Mullen tengernagy, az egyesített amerikai vezérkar főnöke, aki hangsúlyozta: "Nagyon fontos lenne, ha Kína magára vállalná a kezdeményezést."

"Peking nem kívánja, hogy a rendszer összeomoljon" - nyilatkozott a The New York Times-nak Victor Cha, az amerikai Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja nevű intézet Ázsia-szakértője, aki a Bush-kabinet Nemzetbiztonsági Tanácsának tanácsadója volt. Cha szerint Kína "stratégiai számításainak középpontjába helyezte, hogy Észak és Dél egyesítése az amerikai szövetség megtartása mellett nem szolgálja a kínai érdekeket".

A lap szerint kétséges, hogy az amerikaiak és dél-koreaiak rá tudnák venni a kínaiakat arra, ami a pekingi vezetés szerint nem áll az ország érdekében. Washington ugyanakkor azt reméli, hogy Kína az erősödő kelet-ázsiai amerikai katonai jelenlét és a szaporodó hadgyakorlatok láttán azt választja, ami számára a kisebbik rossz és végül nyomást gyakorol Észak-Koreára.

Az Egyesült Államok és Dél-Korea haditengerészeti egységei vasárnaptól szerdáig tartanak hadgyakorlatot a Koreai-félszigettől nyugatra, a japán hadihajók pedig december 3-án kezdenek taktikai manőverekbe, amelyekhez csatlakozik majd a George Washington amerikai repülőgép-hordozó is. Washington a lap szerint további közös hadgyakorlatokat tervez a térségben.

A lap rámutat, hogy Pekingből nem váltott ki különösebb reakciót, amikor Észak nyolc hónappal ezelőtt elsüllyesztett egy déli cirkálót, és megölt 46 tengerészt, mint ahogy az sem, hogy a múlt héten amerikai tudósok bejelentették: a kommunista rezsimnek új urándúsítója van. A létesítmény összes centrifugájának üzemképessé válása esetén Észak-Korea 8-12 nukleáris fegyvert tud majd előállítani.

Egy névtelenséget kérő amerikai kormányzati illetékes szerint Washington azt várja el Pekingtől, hogy tegyen különbséget agresszor és áldozat között és hogy jelezze Phenjannak: az urándúsítás elfogadhatatlan.

A The Washington Times című konzervatív lap emlékeztetett rá: Obama egy korábbi nyilatkozatában kétségét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy Kína képes lenne diktálni Észak-Koreának.

"Kínának az Egyesült Államokkal és más országokkal együtt világosan, közvetlenül és összefogásban meg kell üzennie Észak- Koreának, hogy meg kell változnia" - mondta az amerikai elnök.

Hirdetés