2010. november. 25. 16:38 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. november. 25. 16:45 Világ

Economist-blog: Orbán most túl messzire ment?

Gyorsan alább hagyhat az Orbán-kormány egyoldalúan meghirdetett „nemzeti együttműködési” rezsimje iránt érzett országos lelkesedés, amint megérződik, mi is a kormányintézkedések ára – írja szerkesztőségi blogjában az Economist, amely szerint a Költségvetési Tanács büdzséjének drasztikus lecsökkentése az utolsó csepp lehet a pohárban.

A precedens nélküli kétharmados parlamenti többség áprilisi megszerzése óta a Fidesz szisztematikusan vette be az ország korábban független intézményeit: ma már a köztársasági elnökséget, a számvevőszéket és a médiatanácsot is a párt emberei vezetik – írja bejegyzésében az Economist blogja. Múlt héten a parlament megszavazta az alkotmánybíróság költségvetési ügyek feletti ítélkezési jogainak megnyirbálását, most pedig még a magánnyugdíj-pénztári tagokat is visszaléptetné az állami rendszerbe, hogy megvalósuljanak a költségvetési célok. Akik ezt visszautasítják, elveszíthetik nyugdíjuk 70 százalékát is.

De a legutóbbi intézkedés már túl sok lehet – írja a blog szerzője arról a fideszes indítványról, amely 835 millió forintról 10 millió forintra csökkentené a központi költségvetés felett őrködő független szervezet, a Költségvetési Tanács fenntartására szánt keretet és ezzel tulajdonképpen ellehetetlenítené annak működését. A javaslat az Economist szerzője szerint haragot és megdöbbenést váltott ki – de nem a gyenge és megosztott ellenzék és nem is a kormányt továbbra is támogató közvélemény részéről.

A gond az, hogy a javaslat destabilizáló üzenetet küldhet a piacoknak: Magyarország fiskális politikájának ezentúl nem lesz többé semmiféle hiteles belső felügyelete. Ez a bejegyzés szerzője szerint tovább ronthatja a befektetői bizalmat, aamelyet már meglehetősen helyben hagytak a bankokra, telekommunikációs, energetikai és kiskereskedelmi cégekre kivetett válságadók, illetve a forint gyengülését is előidézheti. Ezt pedig már a zsebükön is megérezhetik a szavazók: a magyar háztartások összesen 26,5 milliárd dollárra rúgó adósságának a felét ugyanis svájci frankban vették fel – teszi hozzá az Economist blogja.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.