2010. október. 12. 10:36 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. október. 12. 13:59 Világ

Külföldi iszapömlés-reakciók: sokan dicsérik Orbánt és Magyarországot

Vezető hírben foglalkoztak a külföldi lapok Bakonyi Zoltán MAL-vezér tegnapi őrizetbe vételével: a New York Times és az Economist a vörösiszap-katasztrófa újabb fejleményével kapcsolatban Orbán Viktor reakcióját is elemzi, az amerikai beszámolókat az interneten kommentáló olvasók pedig a BP Mexikói-öbölben történt olajszennyezésének következményeit hasonlítják össze a magyarországi eseményekkel.

Bakonyi Zoltán őrizetbe vételének bejelentésekor Orbán Viktor a parlament előtt kapzsisága miatt is ostorozta a magyar céget – írja cikkében a New York Times, amely szerint a MAL-vezér őrizetbe vétele „feltárta az üzlet és a politika összetett metszéspontjait is azoknál az állami vállalatoknál, amelyeket sietve privatizáltak az 1990-es években”. A lap ismerteti a magyar cég tulajdonosi szerkezetét, és kiemeli, hogy Bakonyi Zoltán édesapja, Bakonyi Árpád Orbán Viktor politikai ellenfelének, Gyurcsány Ferencnek „közeli üzleti partnere”.

Orbán reakcióját elemzik

A New York Times elemzők véleményére hivatkozva azt írja, hogy Orbán a helyzet kontrollálására irányuló gyors lépései és a „magyar védő” pozíciójába való helyezkedése az idén nagy többséggel megválasztott jobbközép kormány felemelkedésére adott lehetőséget. A kormány a lap szerint a katasztrófával kapcsolatban kialakult nemzeti egységből is hasznot húzhat, illetve abból is, hogy a tragédia eltereli a figyelmet az ország gazdasági nehézségeiről. A cikk idézi Róna Péter közgazdász véleményét is, aki szerint igaz, hogy a MAL vezetésének viselkedése nem volt helyénvaló, de a kormányfő „minden lehetőséget megragad, hogy növelje a kormány kezében lévő gazdasági és politikai hatalmat és céljai támogatására kihasználja a helyzetet”.

Szerkesztőségi blogjában az Economist is említést tesz Orbán Viktorról, aki a bejegyzés írója szerint jól kezelte a válsághelyzetet, „gumicsizmában körbejárva a baleset által sújtott falvakat és a közvélemény dühét a felelősök felé terelve”. A bejegyzés szerint azonban kérdések merülnek fel az állam környezetvédelmi hatóságainak szerepével kapcsolatban is, Orbán Viktor az írás szerint például vitatja a MAL állításait, amelyek szerint a tározónál végzett közelmúltbeli vizsgálatok mindent rendben találtak.

A BP olajkatasztrófáját juttatta eszükbe

A MAL vezetőjének őrizetbe vételével kapcsolatos amerikai beszámolókat kommentálva sok olvasó a BP olajkatasztrófájához hasonlította a magyarországi eseményeket. „Remélhetőleg az Egyesült Államok Legfőbb Ügyészi Hivatala le fogja tartóztatni a British Petroleum vezetőit a Mexikói-öbölben történt olajkatasztrófa miatt” – írja például online hozzászólásában a CNN híroldalának egyik olvasója. Az amerikai olvasók kommentárjai között rengeteg hasonló véleményt lehet olvasni.

Az egyik legnépszerűbb amerikai hír-, vélemény- és blogoldal, a Huffington Post tegnap délután egész címlapját a MAL-vezető őrizetbe vételének szentelte, hatalmas zöld betűkkel a következő címet adta írásának: "Okozz mérgező áradást, és vonulj börtönbe".

Az itt megjelent vélemény is a katasztrófákat okozó vállalatok vezetőinek felelősségre vonását firtatta, a több mint kétezer olvasói hozzászólás között pedig számos olyan is akadt, amely a BP-vezetők megbüntetését hiányolta, illetve dicsérte Magyarországot Bakonyi Zoltán őrizetbe vételéért. „Legalább még van igazság valahol a világon” – írta például az egyik hozzászóló.
Hirdetés