Az Egyesült Államokban egy éppen tíz évvel ezelőtt Kentucky keleti részén történt súlyos ipari katasztrófára emlékezteti az embereket az ajkai timföldgyár vörösiszap-tározójából kizúdult mérgező folyam pusztítása.
Egy futballpálya nagyságú, sötét és ragacsos masszát rejtő iszapsír őrzi az emlékét annak a katasztrófának, amikor az Inez településen működő Martin megyei szénkitermelő vállalat iszaptározója átszakadt, és 160 kilométer hosszan feketítette el a környező vízi utakat, valamint több mint egy tucatnyi település ivóvíz készletét, majd az Ohio folyóba zúdult. A 2000. október 11-én történt baleset során 1100 millió liter ragacsos folyadék zúdult ki a szénkitermelő vállalat 28 hektáros iszaptározójából, elárasztva az alatta lévő szénbányát és két patakot. A balesetet az Egyesült Államok keleti vidékének egyik legsúlyosabb természeti katasztrófájaként kezelték.
A pusztításért felelős tározó tulajdonosa a virginiai Richmond székhelyű Massey Energy egyik leányvállalata volt, amely végül 46 millió dollárt (9 milliárd forint) költött a takarítási munkálatokra, 3,5 millió dollár (668 millió forint) pénzbírságot fizetett az állami hatóságoknak, és az iszapáradat károsultjainak is nyújtott kártérítést, ám ennek összegét nem hozták nyilvánosságra. A szennyező latyak maradványait őrző iszaptó az egyik helyi lakos, Glenn Cornette földbirtokán terül el. A férfi szerint az iszapfolyam minden növényt kiirtott a környéken és teljesen elzárta a környező utakat, ám személyi sérülést nem okozott.
"Az iszap úgy festett, mint egy nagy hömpölygő lávafolyam" - mondta Mickey McCoy helyi lakos, akinek patakját teljesen elfeketítette a szénfinomítás melléktermékként keletkező mérgező anyag. "Itt nem barnavízről van szó, hanem lezúduló fekete láváról" - tette hozzá. A Martin megyében történt katasztrófa hatására a helyi hatóságok jóval szigorúbb ellenőrzési eljárások bevezetését szorgalmazták az iszaptárolók kapcsán, különös tekintettel a földalatti bányászatra - mondta Amy Louviere szóvivő.
Tony Oppegard bányavédelemmel foglalkozó ügyvéd szerint a bányavédelmi és egészségügyi ügynökség (MSHA) által készített egykori katasztrófa-jelentés sajnos már elkésett, hiszen a legfontosabb kérdés éppen az volt, hogy szabad-e iszaptározókat építeni a még működő szénbányák fölé. "Csupán idő kérdése, hogy mikor történik egy hasonló katasztrófa valamelyik bánya felett" - mondta a szakember, aki az MSHA vezető nyomozója volt a Martin megyei katasztrófa során, amíg el nem távolították posztjáról George W. Bush elnökké választását követően.
A katasztrófáról 2005-ben dokumentumfilm is készült Sludge címmel, a fenti videó és a fotók is ebből a filmből valók.