Helikoptereket küldünk Afganisztánba
Két magyar szállítóhelikoptert küld Afganisztánba Magyarország 2012-ben - értesült a Magyar Nemzet. Lisszabonban Anders Fogh Rasmussen, a NATO főtitkára azt mondta, új szakasz kezdődik az afganisztáni küldetésben.
A Magyar Nemzet szombati számában azt írja: a kormány a honvédelmi miniszter döntése értelmében megújítja azokat a tárgyalásokat, amelyek a magyar forgószárnyasok közös európai finanszírozású korszerűsítéséről szólnak. Így két magyar Mi-17-es szállítóhelikoptert közös európai finanszírozással felújíthatnak a közeljövőben, hogy 2012-ben ezzel segítsék az afganisztáni műveleteket - írja a lap.
Új szakasz kezdődik a NATO vezette afganisztáni nemzetközi haderő (ISAF) küldetésében: a jövő év első felében megkezdik a biztonságért viselt felelősség fokozatos átadását az afgán biztonsági erőknek - mondta szombaton Lisszabonban Anders Fogh Rasmussen, az észak-atlanti szervezet főtitkára. A pénteken kezdődött NATO-csúcsértekezlet a második napon két módon is kibővített keretek közt folytatódik. Délelőtt az ISAF-hoz hozzájáruló nem NATO-tag országok vezetőinek bevonásával tárgyaltak Afganisztánról, délután pedig csúcsszintű ülést tart a NATO-Oroszország Tanács.
"Azt akarjuk látni, hogy Afganisztán megáll a saját lábán, és gondoskodik biztonságáról" - fogalmazott Rasmussen a 48 ISAF-hozzájáruló ország vezetőinek találkozóján, Hamid Karzai afgán elnök jelenlétében. A jelenleg 130 ezer fős ISAF tartományról tartományra haladva, lépcsőzetesen vonja ki harcoló egységeit Afganisztánból, és a tervek szerint mindez 2014-re befejeződik. A NATO azonban azután sem fordít hátat Afganisztánnak: a szombati megbeszélésen a tervek szerint megállapodnak annak a hosszú távú partneri együttműködési megállapodásnak a tartalmában, amelynek alapján a szövetség a kabuli kormányzat melletti politikai kiállás mellett továbbra folytatja majd az afgánok kiképzését, illetve különböző jellegű háttértámogatást nyújt a közép-ázsiai országnak.
A lisszaboni tanácskozáson a NATO-főtitkár leszögezte, hogy az Afganisztánban folytatott küzdelemnek globális jelentősége van, hiszen a cél a terrorizmus visszaszorítása. "Ha Afganisztán ellenségei azt gondolják, hogy csak ki kell várniuk, amíg kivonulunk, akkor csalódni fognak. Addig maradunk, amíg szükséges" - fogalmazott Rasmussen.