Világ MTI 2010. november. 03. 18:52

Obama ajánlatott tett a republikánusoknak

Mivel a legnagyobb a kihívást a külföldi gazdasági vetélytársak, nem pedig a demokraták és a republikánusok ellentétei jelentik Amerika számára, az amerikai elnök szerdán kétpárti együttműködést javasolt a törvényhozásban a félidős választások eredményképpen megerősödött Republikánus Párt vezetőinek.

Barack Obama a Fehér Házban tartott sajtóértekezletén elmondta, hogy a választások éjszakáján felhívta John Boehnert, a képviselőház leendő elnökét, valamint Mitch McConnellt, a szenátusi republikánus párti kisebbség vezetőjét, és azt javasolta, hogy üljenek le, és vizsgálják meg együtt, hogyan haladjanak tovább az amerikai gazdaság talpra állítása és a munkahely-teremtés érdekében.

"Nem állítom, hogy könnyű lesz. És nem teszek úgy, mintha képesek lennénk áthidalni minden nézetkülönbséget vagy minden nézeteltérést megoldani" - mondta Obama, aki egyébként, a kampányidőszaktól eltérően, többször is használta a "republikánus barátaim" kifejezést. Barack Obama "megalázónak" nevezte a demokraták elszenvedett vereséget. "Egyetlen leendő elnöknek sem ajánlom, hogy úgy elpáholják őt, mint engem a múlt éjszaka" - mondta.

Sajnálkozását fejezte ki, hogy számos amerikai nem érezte meg, hogy elnökségének két éve alatt a gazdaság stabilizálódott. Obama szerint a választási vereség nem jelenti azt, hogy a választók elutasították az általa elfogadtatott egészségbiztosítási reformot, de hajlandóságot mutatott rá, hogy bizonyos részleteinek újragondolásában együttműködjön a republikánusokkal. Az elnök megismételte: továbbra is ragaszkodik hozzá, hogy csak a 250 ezres dolláros éves jövedelemhatár alatt hosszabbítsák meg a Bush-kormány által bevezetett adókönnyítéseket.

John Boehner és Mitch McConnel az ugyancsak szerdán megtartott közös sajtóértekezletén úgy nyilatkozott, hogy a Republikánus Párt vissza kíván vonni több, a demokraták által elfogadott törvényt. Ezek közé tartozik az új egészségbiztosítási és pénzügyi szabályozási reform. "Eltökéltek vagyunk, hogy leállítsuk az amerikaiak által elutasított programot és hogy megfordítsuk a hajót. Együttműködünk a kormányzattal, amikor az egyetért a néppel, és konfrontálódunk vele, amikor nem" - jelentette ki McConnell.

A 435 tagú képviselőházban, ahol a republikánusok a többség megszerzéséhez szükséges 39 helyett 60-nal növelték képviselőik számát, a mandátumok aránya 240:185-re módosult a javukra a kedden megtartott amerikai félidős választások nyomán. A 100 tagú szenátusban azonban a republikánusok a fordulathoz nélkülözhetetlen 10 helyett csak 6 mandátumot tudtak elvenni a demokratáktól. Így az állás ott egyelőre 52:46 a demokraták javára, mert két mandátum esetében később hirdetnek győztest. Az ultrakonzervatív Tea Party mozgalom jelöltjeként öt politikus jutott be a szövetségi felsőházba.

A keddi megmérettetésen a republikánusok 10-zel növelték a szövetségi államok élén álló kormányzóik számát, az arány országosan 31:19-re módosult a javukra. A szövetségi tagállamok törvényhozásai közül a konzervatívok 19-ben kerültek többségbe. A közölt adatok egyelőre nem véglegesek. Kaliforniában egyébként a választók elutasították a marihuána élvezeti cikként  való legalizálását a választásokkal párhuzamosan megtartott népszavazáson.

Hirdetés
Címkék