Robbanóanyagot akartak Amerikába csempészni terroristák
Robbanóanyagot tartalmazott az a két, Jemenből az Egyesült Államokba küldött csomag, amelyet Dubajban, illetve az angliai Birminghamben tartóztattak fel a hatóságok - jelentette be pénteki, a Fehér Házban megtartott sajtótájékoztatóján Barack Obama amerikai elnök. A veszélyes küldemények érkezésére a szaúdi titkosszolgálat hívta fel a figyelmet; segítségüket pénteken hivatalosan is megköszönte John Brennan, az amerikai elnök helyettes nemzetbiztonsági tanácsadója.
Obama elmondta, hogy a két chicagói zsinagógának szánt küldemény mögött valószínűleg a jemeni al-Kaida áll. Az elnök megerősítette az Egyesült Államok eltökéltségét az al-Kaida, illetve a terrorizmus legyőzésére, s hangsúlyozta, hogy kormánya erősíteni fogja az együttműködést a jemeni kormánnyal.
A csomagokkal "kárt akartak okozni" - jelentette ki John Brennan. "Nem tudom, hogy mi volt az elképzelésük" - jelentette ki az elnök helyettes nemzetbiztonsági tanácsadója, de úgy vélekedett, hogy az akció több lehetett pusztán a nyugati titkosszolgálatok éberségének tesztelésénél. A helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó leszögezte, hogy a két csomag elfogása nem jelenti azt, hogy elhárították a fenyegetést, ezért a biztonsági szolgálatok továbbra is fokozott éberséget fognak tanúsítani.
A több kontinensre kiterjedő csomagküldés-rejtély első felvonásaként pénteken az angliai Birmingham repülőterén feltartóztatták a UPS csomagfutár-szolgálat egy Chicagóba tartó repülőgépét, amelynek fedélzetén találtak egy fehér porral szennyezett, nyomtatóba való festéktartályt, amelyhez nyomtatott áramkört erősítettek. A dubaji hatóságok ugyancsak pénteken a Federal Express csomagküldő szolgálattól foglaltak le egy Jemenből Amerikába küldött küldeményhez, amely hasonló volt a birminghami paketthez. A két csomagot Jemenben ugyanaz a személy ugyanabból a helységből adta fel. A helyi hatóságok szerint, amelyek azonnal átfogó vizsgálatot indítottak az ügyben, az illető terrorista szervezetekkel áll kapcsolatban.
A londoni incidens nyomán az Egyesült Államokban bombariadót rendeltek el, amely alapvetően Newark és Philadelphia repülőterére terjedt ki, de más városok, így New York, Chicago és a Maine állambeli Portland légikikötőiben is fokozott elővigyázatossági intézkedéseket hoztak. Philadelphiában a UPS Nagy-Britanniából érkezett két, Newarkban pedig egy repülőgépét vizsgálták át, de pokolgépet itt nem találtak. New Yorkban a UPS egyik teherautóját kutatták át, de az itt fellelt gyanús csomagban sem volt pokolgép.
Ezt követően, a kanadai légtér felől, két amerikai F-16-os vadászgép kísérte be a JFK repülőtérre az Emirates légitársaság 201-es járatát, amely Jemen fővárosából Szanaából tartott New Yorkba. A repülőgépet az FBI ügynökei várták, akik ezután feltehetően Jemenből érkezett csomagok után átkutatták a járművet. A gép még a levegőben volt, amikor a dubaji hatóságok bejelentették, az Amerikának szánt, általuk elfogott küldeményben robbanóanyagot találtak.
A légitársaságok épp a minap panaszkodtak
Az esetet követően a brit kormány szombattól azonnali hatállyal megtiltotta a Jemenből érkező repülőgépek nagy-britanniai leszállását. A szombati brit sajtó szerint a brit külső hírszerzés, az MI6 kapott először információt a Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban komoly biztonsági riadók elrendeléséhez vezető küldeményekről. A The Daily Telegraph szerint összesen húsz ilyen csomagot adtak fel Jemenből, amerikai zsinagógáknak címezve.
Az ügyben péntek este értekezletet tartott a brit kormány különleges helyzetek idején összehívott válságtestülete, a COBRA. Jóllehet erről részleteket nem árultak el, annyi kiszivárgott, hogy a testület - amelynek tagjai között vannak a kabinet illetékes tagjai mellett a biztonsági szolgálatok vezetői is - szombaton ismét ülésezik.
Az egyik legnagyobb brit légitársaság vezetője a pénteki incidens előtt alig néhány nappal minősítette nagy feltűnést keltő, indulatos nyilatkozatában "teljesen fölöslegesnek" a brit repülőtereken honos biztonsági intézkedések jelentős részét. Martin Broughton, a British Airways igazgatótanácsának elnöke a brit repülőtér-üzemeltető társaságok szövetségének Londonban tartott éves konferenciáján kijelentette: az amerikaiak a brit hatóságoktól sok olyan biztonsági intézkedést megkövetelnek az Egyesült Államokba induló járatok esetében, amelyeket a belső légi járatokon maguk sem végeznek el.
Ki állhat a háttérben?
A pénteki, a fél világra kiterjedő felfordulás mögött az amerikai kormány szerint az al-Kaidának az arábiai félszigeten tevékenykedő szervezete áll, amely 2009-ben a jemeni és a szaúdi szárny összeolvadásából jött létre. A szervezet jemeni vezetője, Nasszer al-Vahajsi Oszama bin Laden szoros szövetségese volt. Az Arab-félsziget al-Kaida szervezete volt a felelős azért a merényletkísérletért, amelyet 2009 karácsonyán követett el egy Detroitba tartó utasszállító gépen Umar Farouk Abdulmutallab nigériai állampolgár.
Az al-Kaida merénylője 2009 augusztusában megpróbálta megölni Mohammed bin Najef herceget, a szaúdi királyság terrorelhárító szolgálatának vezetőjét. A jemeni al-Kaida egyébként már a 2001. szeptember 11-i terrortámadások előtt is aktív volt. 2000 októberében Ádenben egy robbantásos merényletben az amerikai Cole hadihajó 17 tengerészete vesztette életét. 2008-ban a szanaai amerikai követség közelében elkövetett robbantásoknak 16 halálos áldozata van.
A CIA hivatalos felhatalmazást kapott rá, hogy elfogja, vagy megölje a jemeni származású, amerikai állampolgárságú Anwar al-Awlaki imámot, aki a szervezet egyik vezetője és fő toborzója az angolul beszélő országokban. Az amerikai hírszerzés emellett a tervek szerint szaporítani fogja a jemeni al-Kaida elleni, pilóta nélküli repülőgépekkel végrehajtott támadásait és ügynökeinek egy részét is ide csoportosítja át Afganisztánból. A Pentagon azt tervezi, hogy növeli a katonai támogatást a jemeni kormánynak, amelynek az al-Kaidán felül egyszerre kell szembenéznie az északi síita felkeléssel és déli szakadár mozgalommal.