2010. október. 22. 12:32 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. október. 22. 16:38 Világ

Lesz-e alku Cancúnban?

Nincs túl sok esély rá, hogy a koppenhágai kudarc után a novemberben-decemberben megrendezendő cancúni klímacsúcson megszülethet a kiotói egyezményt felváltó, kötelező érvényű nemzetközi megállapodás a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséről – mondta a hvg.hu-nak Budapesten Connie Hedegaard, az EU klímavédelmi ügyekért felelős biztosa. Interjú.

hvg.hu: Novemberben-decemberben a mexikói Cancúnban a résztvevő államok ismét megpróbálnak tető alá hozni egy kötelező érvényű kibocsátás-csökkentési megállapodást. Korábban több interjúban is azt mondta, nem túl optimista a lehetséges eredménnyel kapcsolatban. Miért? Mit vár a csúcstól?

Connie Hedegaard: Én arról beszéltem, nem valószínű, hogy létrejöhet egy kötelező érvényű nemzetközi megállapodás, más szóval, hogy Cancúnban minden döntés megszülethet. Hogy miért? Ehhez tavaly nem volt meg a politikai szándék Koppenhágában, annak ellenére, hogy nagy volt a nyomás, erőteljes a mozgósítás és szinte minden állami vezető személyesen is jelen volt.

Fazekas István

Most annyi látszik, hogy Koppenhága óta nem sok változott Washingtonban, nem sok változott Pekingben és más országokban sem, így a Koppenhágában tapasztalt akadályok máig megmaradtak. Személy szerint azt gondolom, nehezen elképzelhető például, hogy az Egyesült Államok aláírjon egy nemzetközi megállapodást azelőtt, hogy a szabályozást a szenátus is elfogadja. Egyszerűen így működik náluk a rendszer. Ezért mondtam, hogy egy kötelező érvényű megállapodás inkább csak jövőre születhet meg, bár az EU a maga részéről nagyon szeretné, ha megszületne egy nemzetközi megegyezés. Mi készen állunk, már Koppenhágában is készen álltunk a megegyezésre, aláírtuk a kiotói megállapodást is, teljesítettük, amit abban ígértünk, sőt, túl is teljesítettük. Nekünk tehát nincs ezzel problémánk, a tény az, hogy másoknak van.

Ugyanakkor nagyon gyakorlatiasnak kell lennünk, ha ugyanis a cancúni csúcson semmilyen eredmény nem születik, a célkitűzések megvalósításával kapcsolatban elveszíthetjük a tavaly nyert lendületet. Így Cancúnban fontos eredményeknek kell születniük. Melyek lehetnek ezek? Például egy keret az erdősítésről, illetve az erdőirtásról, az adaptációról és talán a technológiáról is. Természetesen a fejlett államoknak be kell váltaniuk a szegényebb államok támogatásával kapcsolatban tett pénzügyi ígéreteiket, ez abszolút kulcsfontosságú ahhoz, hogy megőrizzék hitelességüket. Az EU például mindenképpen megvalósítja ezeket a Koppenhágában tett ígéreteket.

Fazekas István

Ezen kívül az olyan technikai kérdésekben is előre kell lépnünk, mint az MRV (Measurement, Reporting and Verification, azaz mérés, jelentés és igazolás - a szerk.) rendszere, amely arra szolgál, hogy megmérhessük annak az eredményét, amiről megegyezést kötünk. Miért fontos ez? Függünk egymástól, ezért nagyon fontos, hogy ha az egyik ország valamilyen vállalást tesz, akkor a világ többi része számára is látható és átlátható legyen, hogy az meg is valósítja-e. Többek között ezekről is döntés születhet Cancúnban. Ha sikerül egy ilyen csomagot elfogadnunk, akkor fenntarthatjuk a lendületet.

hvg.hu: Egyre inkább sürget az idő a 2012-ben lejáró kiotói egyezményt felváltó esetleges új megállapodással kapcsolatban. Mi lehet a gyakorlati következménye, ha a kiotói periódus után megszakad a klímavédelmi programok, vállalások folytonossága?

C. H.: Egyelőre senki nem látja pontosan, hogy mi lehet az eredménye, de azt mindenki látja, hogy a folytonosság megszakadása szerencsétlen dolog lenne. Az idő szűkösségének érzése idén is legalább olyan fontos kell legyen, mint tavaly, Koppenhágában. Nagyot tévednek azok, akik azt gondolják, azóta megváltozott az éghajlat helyzete. Tevékenynek kell lennünk, ezért is fontos, hogy Cancúnban eredmények szülessenek.

Fazekas István

hvg.hu: Hogyan lehet elkerülni, hogy Cancúnban – mint ahogy sokak szerint Koppenhágában történt – a tárgyalópartnerek egy része egyszerűen figyelmen kívül hagyja az EU álláspontját?

C. H.: Abból, ahogy Európát látták, illetve ahogy Európára tekintettek a koppenhágai csúcson, tanulnunk kell. Meg kell tanulni a képességet, hogy egy hangon beszéljünk, hogy amikor Oroszország, Kína, Brazília vagy bármelyik más ország tárgyal az európaiakkal, ugyanazt az üzenetet kapják. Ha az egyik európai fővárosban más véleményt hallanak, mint a másikban, a nemzetközi politikai színtéren nem tudjuk elérni azt a befolyást, amely a világ legnagyobb gazdaságaként járna. Ne felejtse el, hogy még mindig ez a világ legnagyobb gazdasága! Fontos, hogy megvédjük a közös nevezőt még akkor is, ha kisebb kérdésekben eltérőek is a vélemények.

hvg.hu: Az EU áttörésnek nevezte a légitársaságok napokban aláírt nemzetközi kibocsátás-csökkentési megállapodását, bár a szektor csak 2-3 százalékkal járul hozzá a világ szén-dioxid-kibocsátásához és a megállapodás csak középtávon, 2020 után ír elő jelentős lefaragást. Sok elemző szerint gyorsabb tempóra lenne szükség. Mi a véleménye erről?

C. H.: Ez a megállapodás nagy lépés volt, elismerték, hogy szerepet játszanak a kérdésben. Az EU (a 2020-as dátumtól függetlenül) folytatja a korábbi tervek megvalósítását, és 2012-től kezdődően bevonja a nem tagországbeli légitársaságokat is az európai kibocsátás-kereskedelmi rendszerbe.

Fincziczki Béla - Folk György

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?