Tanulmányozza a brüsszeli bizottság a francia "romacsomagot"
Megkapta az Európai Bizottság Franciaország válaszait a romák tömeges kitoloncolásával kapcsolatban feltett kérdéseire, és a dokumentumokat jelenleg is tanulmányozzák az igazságügyi főigazgatóság szakértői - közölte szombaton az MTI-vel a brüsszeli végrehajtó testület egyik szóvivője.
Viviane Reding, a jogérvényesülés, alapvető jogok és uniós polgárság ügyeiben illetékes, alelnöki rangú EU-biztos kedden értékeli a francia választ az Európai Bizottság testületi ülésén - tette hozzá. Szerinte addig nem állnak a nyilvánosság elé a francia válaszról alkotott véleményükkel. Az unió október 15-i határidővel kért választ Párizstól, és az pénteken késő este érkezett meg. A francia külügyminisztérium szóvivője már aznap délután - részletezés nélkül - közölte: az ország kész módosítani jogrendjét, hogy teljesítse a kelet-európai romák kiutasítása kapcsán a mozgásszabadságot biztosító európai előírások érvényesítését.
A franciaországi Deauville-ban tartózkodó Reding szombaton pozitívan értékelte azt a tényt, hogy a francia vezetés határidőre választ adott az uniós ultimátumra. A válasz tartalmát illetően azonban ő is azt hangsúlyozta egyelőre, hogy azt még alaposan elemezni kell. Az Európai Bizottság szeptember végén megállapította, hogy Franciaország még nem ültette át kielégítően a mozgásszabadságot biztosító, 2004-es uniós irányelvet saját jogrendjébe. Kilátásba helyezte, hogy ezért kötelezettségszegési eljárást indít Párizs ellen, hacsak a francia kormány október 15-ig nem ad részletes tájékoztatást az átültetési folyamat részletes menetrendjéről, illetve az elfogadandó intézkedések szövegtervezetéről.
Idén eddig mintegy 8 ezer romát toloncoltak ki Franciaországból, és küldtek vissza jórészt Bulgáriába, illetve Romániába. Franciaország a közrend, illetve közbiztonság védelmére hivatkozik, és tagadja, hogy kifejezetten a cigányok etnikai csoportját vette célba az intézkedéssorozattal. Viviane Reding korábban ilyen értelmű szemrehányást tett Franciaország címére, de az uniós végrehajtó testület később azt állapította meg, hogy nem volt diszkriminációs szándék a francia hatóságok részéről. Egy francia belügyminisztériumi körlevél megfogalmazása szerint ugyan az illegális telepek közül "elsősorban a cigánytáborok" felszámolását írták elő, de utóbb e körlevelet hatályon kívül helyezték.
Diplomáciai források szerint a francia jogrendnek az uniós előírásokhoz igazítása rendeletekkel csak részben oldható meg. A bevándorlási törvény módosítása hosszabb folyamat lehet: a tervezet ez év végén vagy a jövő és elején kerülhet a szenátus elé, és még a képviselőháznak is el kell fogadnia.