Elzárták a Nobel-békedíjas feleségét a látogatók elől
Nem találkozhattak norvég diplomaták a múlt héten Nobel-békedíjjal kitüntetett Liu Hsziao-po (Liu Xiaobo) kínai másként gondolkodó feleségével, Liu Hsziával (Liu Xia) Pekingben - erősítette meg a norvég nagykövetség szóvivője szerdán.
"Tegnap norvég diplomaták érkeztek, hogy támogatásukról biztosítsanak, de megakadályozták őket ebben és a főkapun kívül rekedtek" - adta hírül twitteres bejegyzésében Liu Hszia korábban. A norvég külképviselet tájékoztatása szerint két diplomatájuk kísérelte meg sikertelenül a bejutást abba a lakóparkban, ahol a Liu család lakik.
A kitüntetett felesége ugyancsak jelezte már, hogy férje kérésének megfelelően szeretné a díjat maga átvenni decemberben Oslóban. Liu Hszia nem tudja használni a telefonját és nem találkozhat a barátaival és újságírókkal, csak a családtagjaival, s kizárólag kísérettel hagyhatja el az otthonát. Férjének egyik ügyvédje ugyancsak arról számolt be, hogy nem tud kapcsolatba lépni az asszonnyal.
Liu Hsziát hétfőn mintegy tucatnyi - többségükben európai uniós - diplomata kívánta felkeresni, de ők is csak a lakótelep bejáratáig jutottak, ott civilruhás rendőrök tartóztatták fel őket. Mint a jelenlévő magyar diplomata akkor elmondta, személyesen akarták kézbesíteni az Európai Bizottság elnökének Jose Manuel Barrosónak és Catherine Ashtonnak az EU "külügyminiszterének" Liu Hsziao-póhoz címzett üdvözletét és gratulációját.
Kína az elmúlt napokban többször is értésre adta, hogy a Nobel-békedíj Liunak ítélését a díj eredeti céljaival ellentétesnek tartja, s neheztel a norvég kormányra a Nobel-bizottság döntése, illetve a norvég kormány azzal kapcsolatos reakciója miatt. Peking közölte és már jelét is adta annak, hogy a történtek káros hatással lesznek a kétoldalú kapcsolatokra.
Li Hsziao-pót 2009 december 25-én bűnösnek találta államellenes felforgatás vádjában egy pekingi bíróság és 11 év börtönbüntetésre ítélte. Liu egyik szerzője annak a "Charta '08" elnevezésű kiáltványnak, amely lényegében a politikai rendszer átalakítását sürgette Kínában.