2010. október. 08. 11:08 MTI / hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. október. 08. 14:42 Világ

Kínai ellenzéki kapta a Nobel-békedíjat

A bebörtönzött Liu Hsziao-po ellenzéki aktivistának ítélték oda pénteken Oslóban az idei Nobel-békedíjat. A döntés feltehetően kiváltja Peking haragját, a kínai vezetés ugyanis bűnözőnek tekinti Liut. Egyes hírek szerint a kitüntetett férfi feleségét a díj kihirdetése után kínai rendőrök keresték fel.

A demokráciapárti aktivistát tavaly decemberben tizenegy év börtönre ítélték Kínában "államellenes felforgatás" vádjával. Liu bíráló esszéket írt és publikált a Kínai Kommunista Pártról, és 2008-ban ő volt a kezdeményezője a demokratikus reformokat - egyebek között az emberi jogokat szavatoló alkotmányt - követelő Charta 2008 kiáltványnak. A döntés a BBC szerint várhatóan kiváltja majd Kína haragját, amely bűnözőnek tekinti Liut.  A pekingi külügyminiszter múlt hónapban figyelmeztette a Nobel-bizottságot, hogy ne tüntessék ki a kínai férfit, mert elismerése ellentétes lenne a Nobel-díj alapelveivel.

Dátumozatlan archív kép a bebörtönzött Liuról
MTI/EPA

"Kína az utóbbi évtizedekben a világ második legnagyobb gazdasága lett, több száz millió embert emeltek ki a szegénységből, és a politikai részvétel körét is szélesítették. Kína új státuszával együtt azonban megnőtt az ország felelőssége is" - mondta Thorbjoern Jagland, a norvég bizottság elnöke. Hozzátette: Peking megsért számos olyan nemzetközi megállapodást, amelynek maga is aláírója, illetve nem biztosítja a saját maga által meghirdetett politikai jogokat. Emlékeztetett arra, hogy Kínán belül, illetve az országon kívül egyaránt számos kínai küzd az egyetemes emberi jogokért. A rá kiszabott súlyos büntetések révén Liu Hsziao-po ennek a küzdelemnek a legfőbb jelképévé vált. 

Az 54 éves Liu a pekingi egyetem korábbi irodalom professzora a legismertebb kínai ellenzékinek számít, az 1989-es pekingi diáklázadás egyik vezéralakja volt. Az 1990-es években 20 hónapra bebörtönözték, majd három évet töltött egy átnevelő kényszermunkatáborban.    

Kínában - adta hírül az ANSA olasz hírügynökség - leállt a BBC televízió élő közvetítése, amikor Oslóban bejelentették az idei Nobel-békedíj kitüntetettjét. A Guardian szerint Liu valószínűleg nem is tud arról, hogy megkapta a díjat, kínai börtönében ügyvédje ugyan korábban elmondta neki, hogy jelölték, de látogatóival nem beszélgethet a közügyekről, rokonait is csak havonta egy órára fogadhatja. Felesége szerint - akit egyes hírek szerint a díj kihirdetése után kínai rendőrök látogattak meg, hogy elzárják a Liu lakóhelyéhez sereglett újságíróktól - korábban azt mondta, hogy férje várhatóan nem kapja meg a díjat, de az ezzel járó figyelemnek köszönhetően javulhatnak életkörülményei a börtönben.

A 10 millió svéd koronával (1 millió euró) járó békedíjat december 10-én adják át a norvég fővárosban. Az előzetes latolgatásokban Liu Hsziao-po mellett Szimi Szamar afgán emberijogvédő és Helmut Kohl volt német kancellár nevét emlegették a leggyakrabban a 237 jelölt esélyesei között.

Hirdetés
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.