Gyújtogatás, kövezés és 90 sebesült a szerb melegfelvonuláson
Eddig 90 sebesült, 10 civil és 80 rendőr esett áldozatul a vasárnap rendezett szerb melegfelvonulásnak - írja B92 internetes portál. Épületeket gyújtottak fel, egy mobil rákszűrő állomást köveztek meg és egy buszt is elkötöttek a hulligánok. A szerb kormány megtorlást ígér, a pátriárka a rongálás befejezésére szólította fel a résztvevőket.
Nagyszámú rohamosztagos védelme alatt kezdődött vasárnap, röviddel dél előtt a belgrádi melegfelvonulás. Homofób fiatalok csoportjai többször is összecsaptak a rendőrökkel, akik megakadályozták őket a Gay Pride résztvevőinek megtámadásában. A felvonulás, amelyen mintegy 600 ember gyűlt össze, egyórás késéssel indult a tervezetthez képest. Belgrádban először és ezidáig utoljára 2001-ben tartottak Gay Pride-ot, az is erőszakba torkollott a támadók miatt. A B92 portál írása szerint a hulligánok nemsokkal azután, hogy épületeket gyújtottak fel, megrongáltak egy mobil rákszűrő állomást. A rendőrök, akik közül nyolcvanan megsebesültek, hummerekkel és repülégepekkel próbálták visszaverni a támadást és megállítani a tüntetőket, eddig sikertelenül. Miközben a pátriárka szóvivője arra szólította fel a résztvevőket, fejezzék be a rongálást és ne támadják tovább a rendőröket és a békés tüntetőket, a szerb kormány mindent megtesz, hogy előállítsa és felelősségre vonja a támadókat.
Mintegy ötezer rohamrendőr védelme alatt rendezték meg vasárnap a csaknem egy évtized óta első belgrádi melegfelvonulást. Homofób fiatalok csoportjai többször is összecsaptak a rendőrökkel, akik megakadályozták őket a Gay Pride résztvevőinek megtámadásában. Az összecsapásoknak több mint százhúsz sebesült áldozata van, csupán a rendőrök közül kilencven kért orvosi segítséget, kettő súlyosan megsebesült. A rendőrök 188 embert őrizetbe vettek, akik közül 77-et egyelőre nem engednek szabadon, garázdaságért eljárást indítanak ellenük. A randalírozó ellentüntetők gyújtópalackokat dobtak a kormányzó nyugatbarát Demokrata Párt székházára, és felgyújtották az épület garázsát. A tűzoltóknak sikerült eloltaniuk a tüzet. Dragan Sutanovac védelmi miniszter, a párt alelnöke közölte, hogy megsemmisült a szervezet archívumának, egy raktárának, valamint telefonvonalainak egy része. Lövéseket is adtak le az épületre - tette hozzá. A törő-zúzó emberek megtámadták más pártok székházait is, valamint az állami televízió épületét.
Boris Tadic államfő elítélte a vandál tetteket, és kijelentette, hogy a szélsőségeseket őrizetbe veszik és megbüntetik. "Szerbia garantálni fogja minden állampolgárának emberi jogait, függetlenül attól, hogy milyen különbségek vannak közöttük, és nem engedjük meg, hogy erőszakkal megfosszanak bárkit szabadságjogaitól" - szögezte le Tadic. Sutanovac védelmi miniszter az országra nézve szomorúnak nevezte a napot. Dragan Djilas belgrádi polgármester szerint a randalírozók által okozott károk értéke több mint egymillió euróra tehető. A jelentős rendőri erő és az összecsapások érzékeltetik, hogy az intolerancia még mindig áthatja a szerb társadalmat, egy évtizeddel azután is, hogy a hatalomból elűzték Slobodan Milosevic elnököt, és ezzel véget vetettek az ország háború alatti elszigeteltségének. Belgrádban először 2001-ben tartottak Gay Pride-ot, az is erőszakba torkollott a támadók miatt.
A mostani felvonulás, amelyen mintegy 600 ember gyűlt össze, egyórás késéssel indult a tervezetthez képest. Már kezdetben nacionalista, bőrfejű és huligáncsoportok vették körbe a rendőrgyűrűbe zárt melegeket. Majd kövekkel, üvegekkel, petárdákkal dobálták a rendőröket, mások pedig megpróbálták eltorlaszolni a menet útját, például kukákat borítottak fel. Megrongáltak több parkoló gépkocsit, kirakatüveget, és felgyújtottak egy rendőrautót. Kifosztottak több üzletet. A randalírozók megállítottak egy autóbuszt, kiparancsolták belőle az utasokat és a vezetőt, majd a járművet hagyták legurulni egy lejtős utcán. A busz végül egy villanyoszlopnak ütközött neki az egyik téren. A rendőrök páncélozott járművekkel, könnygázzal próbálták meg szétoszlatni az ellentüntetőket még azután is, hogy a melegek menete véget ért. Kora estére a hatóságoknak sikerült helyreállítaniuk a rendet. Két nap múlva látogat Szerbiába Hillary Clinton amerikai külügyminiszter, hogy megerősítse: Washington támogatja az ország törekvését az Európai Unióhoz való csatlakozásra.