2010. szeptember. 30. 15:01 MTI Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 30. 14:54 Világ

Szabadon engedtek három kémkedéssel vádolt japánt Kínában

Csütörtökön a kínai hatóságok a múlt héten kémkedés gyanújával őrizetbe vett négy japán állampolgárból hármat elengedtek. Tokióban közölték: egy japán céghez tartoznak, a japán kormányfő pedig felszólította Pekinget, hogy a csoport utolsó tagját is bocsássa szabadon.

Tokióban jelentkezett a négyüket foglalkoztató japán építőipari cég, azt állítva, hogy munkatársai hivatalosan tartózkodtak a helyszínen.

A négy japánt az észak-kínai Hopej tartományban vették őrizetbe, mert katonai objektumokról készítettek videofelvételt - jelentette a Hszinhua kínai hírügynökség. A kínai hatóságok szerint engedély nélkül léptek be egy katonai zónába. A helyszínen egy gyárat építenek; itt hatástalanítják majd azt a mintegy 400 ezer vegyifegyver-töltetet, amelyeket a japán hadsereg hagyott hátra Kína területén a II. világháború után. A Hszinhua korábbi jelentése szerint a három elengedett japán beismerte, hogy megsértette a kínai törvényeket. A nyomozás érdekében egyelőre házi őrizetben tartják negyedik társukat, aki a törvényellenes felvételeket csinálta.

A japán Fujita építőipari vállalat ezzel szemben csütörtökön bejelentette, hogy az ő munkatársairól van szó, és üzleti úton jártak a helyszínen, hogy előkészítsék a szóban forgó világháborús vegyi fegyverek mozgatásának programját. Kan Naoto japán miniszterelnök Tokióban felszólította a pekingi vezetést, hogy "a legsürgősebben" bocsássa szabadon az utolsó fogva tartott japánt is. 

Kína és Japán között az utóbbi időben rendkívül feszültté vált a viszony, miután a Kelet-kínai-tenger vitatott hovatartozású vizein egy kínai halászhajó továbbhaladását megakadályozták a japán parti őrség hajói, majd kétszeri összeütközésüket követően a kínai hajót elfogták, kapitányát pedig heteken keresztül fogva tartották. A két ország közötti vita azóta sem csillapodik: míg Kína bocsánatkérést követel Japántól, Tokió azt akarja elérni, hogy Peking fizesse meg a japán hajókban keletkezett károkat.

Csiang Jü kínai külügyi szóvivő csütörtöki sajtóértekezletén felszólította Japánt, hogy tartózkodjon a "felelőtlen" kijelentésektől a két ország viszonyában, és hogy ehelyett "konkrét lépésekkel igyekezzen minél jobban megóvni a kétoldalú kapcsolatokat". Ennek előzménye, hogy Maehara Szeidzsi japán külügyminiszter előző nap kijelentette: Kína ebben a diplomáciai válságban megmutatta "igazi arcát".

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.