Kínai-japán incidens: Peking súlyos következményekkel fenyegeti Tokiót
A kínai-japán kapcsolatok megsínylik a Kelet-kínai-tengeren történt incidens hibás kezelését - mondta Csiang Jü kínai külügyi szóvivő Pekingben.
"A területi szuverenitást érintő viták rendkívül érzékenyek, és a japán félnek tisztában kell lennie azzal, hogy a helyzet nem megfelelő kezelése a kínai-japán kapcsolatok széles körére hatással lehet" - jelentette ki Csiang. A Tiaojü-szigetek Kína területének elválaszthatatlan részét képezik, és ezért "abszurd, jogtalan és érvénytelen" a japán törvények érvényesítése a térségben működő halászhajókra - húzta alá a szóvivő, hozzátéve, hogy "Kína ezt sosem fogja elfogadni".
A vitatott hovatartozású Tiaojü-szigetek (Diaoyu) közelében kedden a japán parti őrség járőrhajói feltartóztattak egy kínai halászhajót, amely negyven percen belül két japán őrnaszáddal is ütközött, személyi sérülés nem történt. A parti őrség egységei végül lefoglalták a hajót, őrizetbe vették a hajó kapitányát és kihallgatásnak vetették alá.
Pekingben 24 óra leforgása alatt kétszer is a külügyminisztériumba kérették Japán nagykövetét és tiltakoztak az eljárás miatt, szerdán délután pedig civilek tartottak demonstrációt a pekingi japán nagykövetség előtt. A kínai sajtó máris ingerülten reagált a történtekre, az interneten japán termékek bojkottjára jelentek meg felhívások. A jegyzetírók egyebek mellett azt hangoztatják: azzal, hogy Japán a hajóit ott járőrözteti, nem szerzett jogot a vizek és a szigetek fölötti fennhatóságra.
Japán augusztusban határozott arról, hogy 2011 márciusától 25 szigetet állami tulajdonba vesz, és közöttük vannak a Tiaojü, japánul Szenkaku-szigetek is. Ezek hat kis szigetecskéből állnak, összfelületük 6,3 négyzetkilométer. Japán sajátjaként tartja számon a területet, amelyről a helyi sajtó Okinawa prefektúra Isigaki városának részeként tesz említést.