Franciaország megkezdi a romák kitoloncolását
A hazai és külföldi bírálatok ellenére a francia hatóságok csütörtökön visszatoloncolják Romániába a felszámolt illegális romatelepek lakóinak első csoportját - jelentette a francia sajtó szerdán.
Az utóbbi napokban több mint 40 illegális romatelepet számoltak fel Franciaországban, és augusztus végéig mintegy 700 embert terveznek visszaküldeni származási helyére, Romániába vagy Bulgáriába. Először egy 79 fős csoportot küldenek haza repülővel. A kormány közlése szerint az érintettek "szabad akaratukból" hagyják el Franciaországot, miután személyenként 300 euró (gyermekenként 100 euró) hazatérési támogatást kaptak az államtól.
Eric Besson bevándorlásügyi miniszter nemrég elismerte, hogy a kitoloncolásra váró személyek - uniós tagországok állampolgárai lévén - bármikor újra visszatérhetnek Franciaországba, viszont nem tartózkodhatnak ott illegális körülmények között, és nem kaphatnak állami támogatást a hazatéréshez. A miniszter szerint a biometrikus azonosítás bevezetése lehetővé teszi majd, hogy kiszűrjék, ki az, aki már részesült ebben a támogatásban, hogy ne igényelhesse azt jogtalanul másodszor is.
Teodor Baconschi román külügyminiszter Bukarestben aggodalmát fejezte ki a francia hatóságok lépésével kapcsolatban. A miniszter egy rádióinterjúban elmondta, reméli, hogy minden egyes kitoloncolás esetében a törvények tiszteletben tartásával járnak el. Baconschi óva intette Párizst attól, hogy a romákat "kollektív módon" és "etnikai alapon" utasítsák ki az országból, az ugyanis megsértené a személyek szabad mozgását biztosító uniós törvényeket, és ellentétes lenne a Románia és Franciaország közötti "stratégiai partnerséggel". A román diplomácia vezetője elmondta azt is, hogy az ügyben augusztus 30-án két külügyi államtitkár hivatalos megbeszélésekre Párizsba utazik.
Brice Hortefeux francia belügyminiszter július végén jelentette be, hogy - Nicolas Sarkozy köztársasági elnök döntése alapján - 300 ilyen illegális telepet fognak felszámolni három hónap alatt. Az olyan romákat, akik vagyon elleni bűncselekményt követtek el, rövid úton kiutasítják.
Becslések szerint 15 ezer balkáni roma tartózkodik Franciaországban. Tavaly közel tízezret utasítottak ki, de emberi jogi szervezetek szerint kétharmaduk az országban maradt. Ezek a szervezetek elítélik, és egy nép megbélyegzésének tekintik, hogy Sarkozy elnök egy beszédében összekapcsolta a bevándorlást és a bűnözést.
Figyeli az EU Franciaország az eljárást
Figyelemmel követi az Európai Bizottság, milyen elbánásban részesíti Franciaország a területén ideiglenesen letelepedett, külföldi állampolgárságú romákat, de egyelőre nem foglal állást a témában - jelezte szerdán az uniós végrehajtó testület egyik szóvivője. A szóvivő arra emlékeztetett, hogy az Európai Unióban nagyon világos előírások szabályozzák a személyek szabad mozgását, illetve annak korlátozását. Ezeket minden tagállamnak be kell tartania - szögezte le, ugyanakkor kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy folyik-e annak elemzése, hogy Franciaország mennyiben tesz eleget ennek.