2010. augusztus. 09. 10:16 MTI Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 09. 10:07 Világ

Maguk védenék kolostoraikat a koszovói szerb szerzetesek

A szerb ortodox egyház elutasítja azt, hogy az ENSZ koszovói békefenntartó hadereje, a KFOR a koszovói rendőrségre ruházza át a középkori szerb kolostorok és templomok védelmét.

Teodosije lipljani püspök leszögezte vasárnap, hogy amennyiben ez mégis megtörténik, a szerzetesek arra kényszerülnek, hogy maguk szervezzék meg a szentélyek védelmét. Hozzátette: nem fogják elhagyni a kolostorokat, de "éberebbeknek kell lenniük, új kapukat, és talán falakat kell építeniük" a szentélyek köré. 

A KFOR a múlt héten csütörtökön jelentette be, hogy augusztus végéig megkezdődik a szerb kolostorok és templomok védelmének átadása a koszovói rendőrségnek. Először a gracanicai kolostor őrzését adják át, majd a világörökség részét képező Visoki Decani kolostor, a peci patriarchátus, a Szent Arkangyal kolostor, illetve más szentélyek őrzése kerül az albánok irányította rendőrség hatáskörébe.

Az ortodox templomokat és kolostorokat jelenleg NATO-katonák őrzik, mivel a koszovói albánok több ízben megtámadták őket, sokat felgyújtottak és leromboltak. Markus Bentler tábornok, a KFOR főparancsnoka szerint intenzív tárgyalások előzték meg az őrzés átadásáról született döntést, amely tükrözi a NATO-nak a koszovói rendőrségbe vetett bizalmát.

A döntéssel nem ért egyet a szerbiai kormány sem. Goran Bogdanovics, a koszovói ügyekért felelős tárca vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának hatályos, 1244-es számú koszovói határozata értelmében a szentélyek védelme a békefenntartók dolga, s nem lehet ezt azoknak átengedni, akik rabolták a szentélyeket, vagy némán nézték a meggyalázásukat és megsemmisítésüket.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.