Tilalmat vezetnének be a cibetmacska-ürülékből válogatott kávéra
Indonézia legfelsőbb iszlám csoportosulása megtiltaná a hívők számára, hogy fogyasszanak a világ legdrágább kávéjából, amelynek szemeit a cibetmacskák ürülékéből gyűjtik össze, ezért a muszlimok szerint tisztátalannak számít.
A Kopi Luwak kávé babja a cibetmacskák táplálékául szolgál, majd a kávészemek fermentálódnak az állat bélrendszerében. Az ürülékből kiválogatott szemeket megpörkölik. Hívei lelkesednek a Kopi Luwak lágy ízéért, illetve a specialitás utóízéért, amely nélkülöz minden kesernyésséget. Élvezete nem olcsó: általában mintegy 440 dollárt (közel százezer forint) kell fizetni kilójáért.
Maluf Amien, a befolyásos ulématanács vezetője szerint azonban e kávéfajta fogyasztását meg kellene tiltani a híveknek. A kérdés az, hogy iszlám szempontból tiszta vagy tisztátalan-e a kávé. "Isten akarata könnyűvé teszi a döntést. Ha a termelők megtisztítják a kávészemeket, mielőtt megdarálják, akkor halal (vallási szempontból tiszta), vagyis fogyasztható" - mondta Amien.
A Kopi Luwakot az indonéz szigetvilág számos részén termesztik, de a különleges fajtából így is mindössze évi 450 kilogramm készül a világon. Indonézia a világ legnépesebb muszlim állama, a befolyásos ulématanács pedig gyakran bocsát ki fatvákat - vallási törvényeket - közöttük számos ellentmondásos szabályozást is, legutóbb például a dohányzás és a jóga ellen.