2010. július. 17. 14:23 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 17. 14:15 Világ

A venezuelai tévében bemutatták Simon Bolivar csontvázát

A venezuelai állami tévében péntek este bemutatták Simon Bolivar XIX. századi függetlenségi harcos csontvázát azt követően, hogy maradványait exhumálták.

Bolivar holttestét 1876. október 28. óta a venezuelai fővárosban, Caracasban, a nemzeti panteonban őrizték.

A mostani vizsgálatra azért van szükség, hogy megbizonyosodjanak, azok valóban Bolivar maradványai. Az exhumálást a tévében pénteken napközben jelentette be Hugo Chávez venezuelai elnök ezekkel a szavakkal: "Íme az élő Bolivar. Ez nem egy csontváz, hanem a nagy Bolivar tért vissza. Így sugározza be népét, amely mindig szeretni fogja" - tette hozzá.

A csontváz tévés bemutatását az államfő kérésére, a gyerekek védelmében halasztották a késő esti órákra. A venezuelai elnök elmondta, hogy zokogott, amikor meglátta a bolivári forradalom ihletőjének csontjait.

A történészek általános véleménye szerint Bolivar 1830-ban tüdővészben halt meg. Chávez azonban úgy vélekedik, hogy meggyilkolták, bár azt elismeri, ezt nehéz lesz bizonyítani.

A televízióban fehér kesztyűs emberek voltak láthatók a képen, amint felnyitották a koporsót. A szakértők DNS-vizsgálatot végeznek majd a csontvázon, amely igen jó állapotban maradt meg. Chávez elmondta, hogy "tökéletes formában" maradt fenn, épek a fogak, a haj is, akárcsak ingének és lábbelijének darabjai.

A spanyol gyarmatosítók ellen a XIX. század elején kibontakozott harc jelképes alakját, Simon Bolivart gyakran a felszabadító jelzővel illetik, mert jelentős mértékben hozzájárult számos dél-amerikai ország, így Venezuela függetlenségéhez is.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.