2010. július. 13. 14:39 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 13. 14:42 Világ

Száz éve nem látott forró nyár kínozza Moszkvát

Több mint száz éve nem látott hőség kínozza Moszkva és Oroszország egész központi körzete lakosait már két hete; a meteorológiai előrejelzés szerint újabb, még erősebb hőhullám éri el a térséget szerdán.

A napi átlaghőmérséklet 24,5 fok volt az utóbbi tizenegy napon, azaz 5-7 fokkal magasabb a megszokottnál. Júliusban eddig 6,6 fokkal haladta meg a napi átlaghőmérséklet a normális szintet. A központi körzetben szerdától legalább a hét végéig napközben 36-38 Celsius fokig melegszik fel a levegő, és a páratartalom eléri a 70 százalékot. Esőre vagy erősebb szélre nem lehet számítani. Moszkvában a hőmérő higanyszála nem ereszkedik napközben 30 fok alá, s éjjel is csak 17-19 fokra hűl le a levegő. 

Az aszállyal párosuló hőség valósággal felégette a gabonatermő vidékek egy részét, így a Volga mentén, s valóban csak "tikkadt szöcskenyájak legelésznek" a szétrepedezett felületű mezőkön. Egyelőre 5-10 millió tonnás terméskieséssel számolnak a hatóságok, s 20-30 százalékos gabonaár-növekedést jósolnak.

A lakosságnak jó tanácsok tucatjait osztogatják az orvosok és a média. Gennagyij Onyiscsenko országos tisztifőorvos ismét javasolta, hogy Oroszországban is vezessék be az ebéd utáni több órás pihenőt, vagy tolják el a munkavégzés időpontjait. Egy felmérés szerint a moszkvaiak 48 százaléka támogatja a kezdeményezést, bár a szieszta mellett inkább csak azok szavaztak, akik nem légkondicionált helyiségekben dolgoznak.

Sok munkaadó panaszkodik, hogy beosztottjai bágyadttá, közönyössé váltak, sőt némileg "elbutultak" a hőségben. Megsokszorozódtak a hibák, és még a legpénzéhesebbeknek sem akarózik kilépni az utcára és ügyfeleket felkeresni. Az orosz törvények értelmében legfeljebb hét órát lehet dolgozni, ha a munkahelyen 28,5 fokot mutat a hőmérő, 29,5 foknál pedig már csak 5,5 órát. Ha a hőmérséklet eléri a 33 fokot, a munkát be kell szüntetni - emlékeztetett a Komszomolszkaja Pravda című újság a hosszú forró nyár kapcsán készített összeállításában.

Orvosok és tudósok összességében helyeslik az ebéd utáni sziesztát. Figyelembe véve azonban a helyi sajátosságokat, orosz szakértők nem lelkesednek az ötletért. Vlagyimir Kovalzon szerint Oroszországban nem a dél-európai mintát kellene követni, hanem például az amerikait. Manhattani munkahelyeken nemrégiben tömegesen alakítottak ki relaxáló szobákat, megértve azt, hogy a rövid pihenés csökkenti a stresszt, és serkenti az agyat. A hőség csak a légkondicionálókat árusító és beszerelő orosz cégeknek jött jól, már nem győzik kielégíteni a megemelkedett keresletet. A legolcsóbb hűsítő berendezés szereléssel együtt 20 ezer rubel (mintegy 150 ezer forint), egy erős és komoly klímaberendezés viszont akár 200 ezer rubelbe vagy még többe kerül.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.