Amerikai-orosz kémcsere: újabb résztvevők neve röppent fel
Az amerikai-orosz kémcsere okait találgatja a csütörtöki orosz sajtó, amely Igor Szutyagin mellett újabb "jelöltek" nevét is tudni véli. Közben Szutyagin állítólag már meg is érkezett Bécsbe.
A Kommerszant című üzleti-politikai napilap emlékeztetett arra, hogy a szerdán felröppent hírek szerint az Egyesült Államokban kémkedés, pénzmosás és okirat-hamisítás gyanújával őrizetbe vett, állítólag Oroszország javára kémkedő ügynököket kicserélik Oroszországban hazaárulásért elítélt, ismert elítéltekért. Az újság több forrásból összeszedett információk alapján azt írta, hogy Szergej Szkripalt, az orosz katonai hírszerzés volt ezredesét, Alekszandr Zaporozsszkijt, a felderítés volt munkatársát és Alekszandr Szipacsov volt hírszerzőt is átadhatják az állítólag már csütörtökön végrehajtandó csere keretében.
Eközben egy orosz jogvédő aktivista közölte, hogy Igor Szutyagin már meg is érkezett Bécsbe. Ernszt Csornij, az orosz tudósok védelmére alakult szervezet vezetője úgy tudja, hogy Szutyagint az osztrák fővárosból brit ügynökök kíséretében Londonba viszik tovább. Anna Szavickaja, a tudós ügyvédje megerősítette, hogy az osztrák fővárosban látták védencét. Hivatalos bejelentés nem hangzott el Moszkvában. Szutyagint 2004-ben ítélték tizenöt évi börtönre azzal a váddal, hogy orosz atom-tengeralattjárókról és rakétavédelmi előrejelző rendszerekről gyűjtött és adott át titkos információkat az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) egyik brit fedővállalatának.
Szutyagin édesanyja elmondta, hogy kedden este találkozhatott a moszkvai Lefortovo börtönben fiával. Az egyórás találkozón jelen volt az orosz elhárítás vagy a felderítés tábornoka, valamint amerikai diplomaták. Az eddig magát ártatlannak valló Szutyaginnal már előzőleg tárgyaltak az orosz és az amerikai hírszerzés képviselői, és rávették, hogy írja alá a bűnösségét elismerő nyilatkozatot, mert csak így hajtható végre a csere. Mutattak neki egy listát is, amelyen rajta kívül még tíz ember neve szerepelt.
Úgy tudni, hogy a többi érintettet is Bécsbe szállítják még csütörtökön. Az amerikai és az orosz hatóságok szerdán kategorikusan elutasították, hogy reagáljanak a kémcsere hírére. Az azonban bizonyos, hogy William Burns amerikai külügyminiszter-helyettes megbeszélést tartott Szergej Kiszljakkal, Oroszország washingtoni nagykövetével, és szót váltottak a "kémügyről is".
Mindenesetre az Egyesült Államokban őrizetbe vett állítólagos kémek közül a nem New Yorkban tartózkodó öt gyanúsítottat is átszállították a megapoliszba, így egy helyen gyűjtötték őket össze. A Vremja Novosztyej című újság a hidegháború legjobb hagyományaihoz hasonlítja a cserét, rámutatva, hogy az orosz külső felderítés (SZRV) jött ki rosszabbul az ügyből. Ugyanakkor a kémcsere teljes mértékben illeszkedik az orosz-amerikai kapcsolatok újraindításának politikájába abban az értelemben, hogy nem érdemes "politikai elefántot" csinálni a hírszerzési szolgálatok megszokott hibáiból. Arról tanúskodik, hogy Moszkva és Washington gyorsan és határozottan le akarja zárni a botrányt, és meg akarja őrizni a Dmitrij Medvegyev orosz és Barack Obama amerikai elnök által meghirdetett, a kapcsolatok javítását szorgalmazó politikát - írta az újság.