2010. július. 01. 15:40 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 01. 15:26 Világ

NZZ: Schmitt "politikai útitársának" köszönheti felemelkedését

Schmitt Pál megválasztásáról közölt cikket csütörtöki számában a Neue Zürcher Zeitung (NZZ) című svájci napilap.

A várakozásoknak megfelelően, a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt szavazataival nagy többséggel államfővé választotta a magyar parlament Schmitt Pált - idézte fel az eseményeket a tekintélyes svájci lap. A szerző kitért arra is, hogy az MSZP képviselői Balogh Andrásra szavaztak, a Jobbik képviselői üres szavazólapot adtak le, az LMP pedig nem vett részt a voksoláson.

A szerző meglátása szerint Sólyom László alakja ellentétet képez utódáéval, a változatos karrier után elnökké lett Schmittével. Sólyom alkotmánybírósági elnöksége alatt, a rendszerváltoztatás utáni első években törölték el a halálbüntetést Magyarországon, és megerősítették a véleménynyilvánítás szabadságát. "Önfejű" elnökként - írta a lap - gyakran küldött vissza elfogadott törvényeket a parlamentnek, és ezzel aktív jelleget kölcsönzött az elsősorban ceremoniális tisztségnek. 

A megválasztott köztársasági elnöknek a parlament előtt mondott beszédéből a lap egyebek között felidézte, hogy pártok felett álló tevékenységet szándékozik kifejteni, vitás esetekben a kiegyensúlyozásra törekedni, és hogy nem akar a kormány ellensúlya lenni. Hogy Schmitt valóban kitart-e pártok feletti kurzusa mellett, az a Fidesz melletti politikai elkötelezettsége fényében kétséges - jelentette ki a cikkíró.

Orbán Viktor hű politikai útitársaként mentorának köszönheti politikai pályájának felemelkedését, amellyel rövid idő alatt a második helyre került a párthierarchiában, és ugyanolyan flottul bekerült az Európai Parlamentbe. "Gyújtóanyag" lesz elég a Fidesz-kormány alatt, a legújabb vita azzal az alkotmánymódosítással kapcsolatos, amely "az ország médiáját arra kötelezi, hogy erősítse a nemzeti identitást és a nemzeti összetartást" - fogalmazott a svájci lap.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.