2010. június. 23. 17:12 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 23. 17:13 Világ

Tadics: az EU tegye világossá, felveszi-e a balkáni országokat

Az Európai Uniónak világosan meg kell mondania, felveszi-e tagjai közé a balkáni régió országait, és hajlandó-e segíteni őket az integráció útján - jelentette ki a szerb elnök szerdán Törökországban, a délkelet-európai országok állam- és kormányfőinek találkozóján.

"Az EU-nak őszinte feleletet kell adnia nekünk erre a kérdésre, kifogások nélkül" - mondta Borisz Tadics a Délkelet-európai Együttműködési Folyamat (SEECP) tagállamainak isztambuli csúcstalálkozóján a Beta szerb hírügynökség jelentése szerint. A szerb elnök kijelentette, hogy a térség valamennyi országának az EU teljes jogú tagjává kell válna, és ismét leszögezte, hogy Szerbia "soha, semmilyen feltétellel" nem fogja megváltoztatni Koszovóval kapcsolatos "elvi" álláspontját. A szerb elnök ugyanakkor hozzátette, Szerbia továbbra is azt vallja, hogy "a párbeszéd az egyetlen mód, amely garantálja a hosszú távú békét a régióban".

Tadics úgy értékelte, a délkelet-európai országok megbékéléséhez hozzájárul, hogy az utóbbi időben sokkal gyakrabban tárgyalnak egymással a régió államainak legfőbb vezetői. Megjegyezte viszont, hogy néhány ország még nem határolódott el eléggé a múltban történtektől. "Függetlenül attól, milyen nemzetiségűek, a háborús bűnösöket nem szabad hősként magasztalni" - mondta. Feltehetően arra utalt, hogy a múlt héten a horvátországi Splitben jótékonysági koncertet rendeztek, hogy segítsék a háborús bűnök vádjával a hágai Nemzetközi Törvényszék előtt álló Ante Gotovina horvát extábornok és társai jogi védelmét. A rendezvényt élőben közvetítette, és az adománygyűjtést segítette a horvát közszolgálati tv, ráadásul ott volt a koncerten a horvát védelmi minisztérium több tisztségviselője is.

A szerb elnök rámutatott arra is, hogy a térség országainak elsősorban a szervezett bűnözés elleni harcra kell összpontosítaniuk, de, mint mondta, "nemcsak szavakban, hanem tettekkel is". A nemzetközi bűnözői hálózatok jelentik a legnagyobb fenyegetést Délkelet-Európa fejlődésére - tette hozzá. Az isztambuli csúcstalálkozón az 1996-ban elindított SEECP 11 tagállama - Albánia, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Görögország, Horvátország, Macedónia, Montenegró, Moldova, Románia, Szerbia és Törökország - képviseltette magát, de részt vettek a találkozón az Európai Unió, az ENSZ, a NATO és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) magas rangú képviselői is.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.