A cianidos bányászat betiltására szólít fel az EP
Megszavazta az Európai Parlament szerdán azt az állásfoglalást, amely arra szólítja fel az Európai Bizottságot, hogy kezdeményezze a cianidos bányászati technológiák teljes betiltását az Európai Unióban 2011 vége előtt.
A jelentés kezdeményezője Tőkés László (RMDSZ) és Áder János (Fidesz) volt, előterjesztői közé tartozott Tabajdi Csaba (MSZP) és a szlovákiai magyar Mészáros Alajos (MKP) is. A brüsszeli plenáris ülésen megszavazott szöveg szerint a képviselők azt is szeretnék elérni, hogy a bányákat üzemeltető vállalatok kötelesek legyenek olyan biztosítást kötni, amely baleset vagy működési zavar esetén fedezné a helyszín eredeti ökológiai és kémiai állapotának helyreállítását, valamint a károk megtérítését.
A 488 igen, 48 nem és 57 tartózkodó vokssal elfogadott állásfoglalás szerint "az elmúlt 25 évben világszerte több mint 30 nagyobb cianidszivárgással járó komoly baleset fordult elő, ezek közül a legsúlyosabb tíz évvel ezelőtt, amikor több mint 100 ezer köbméter cianiddal szennyezett vizet eresztettek egy aranybánya víztárolójából a Tisza–Duna vízrendszerbe, ezzel Közép-Európa történelmének akkori legsúlyosabb ökológiai katasztrófáját idézve elő".
A szövegben hozzátették: "még mindig számos EU-tagállam mérlegel olyan külszíni aranybányákkal kapcsolatos nagyszabású, új projekteket, amelyek az emberi egészség és a környezet tekintetében további potenciális veszélyeket magukban hordozó cianidos technológiákat alkalmaznak". A képviselők úgy vélik, a cianidos bányászat "csak kevés munkahelyet teremt és azt is mindössze 8–16 évre, miközben hatalmas, határokon átnyúló ökológiai károkat okozhat".
Az állásfoglalás szerint a teljes uniós tilalom "az egyetlen biztonságos módja vízkészleteink és ökoszisztémáink bányászati tevékenységekből származó cianidos szennyeződéstől való védelmének”. A parlament "erőteljesen szorgalmazza a biztonságosabb - elsősorban cianidmentes - bányászati alternatívák kifejlesztését és alkalmazását", és felszólítja az uniós országokat, se közvetlenül, se közvetve ne támogassanak cianidos technológiát alkalmazó bányászati projekteket.
Felhívja a bizottságot a dokumentum arra is, hogy "az alternatív zöld iparágaknak, a megújuló energiának és az idegenforgalomnak nyújtandó megfelelő pénzügyi támogatás révén ösztönözze azon területek ipari szerkezetátalakítását, amelyeken a cianidos bányászatot betiltották".
A témában Áder János korábban kérdést is intézett az Európai Bizottsághoz. A végrehajtó testület képviselője, Cecilia Malmström belügyi felelős akkor arra hívta fel a figyelmet, hogy egy néhány éve hozott uniós jogszabály már szigorú rendelkezéseket tartalmaz a hulladékok kezelésére és a cianid határértékére. A biztos jelezte, hogy a testület továbbra sem tartja megfelelő eljárásnak a teljes tilalmat. Úgy vélte, az előző katasztrófákból az unió már levonta a tanulságokat, amikor olyan jogszabályt dolgozott ki, amely igyekszik elejét venni a baleset kockázatának, ha pedig az mégis bekövetkezne, mérsékli a következményeket.