Világ MTI 2010. április. 18. 20:16

Hétfő délig légtérzár lesz itthon

Európai uniós források szerint a "normális" európai légi forgalom fele indulhat meg hétfőn, ha az időjárás-jelentések megerősítik, hogy a légtér tisztulóban van a vulkáni hamutól. Vasárnap több légitársaság is próbarepüléseket hajtott végre utasok nélkül az európai légtérben, a hamu veszélyeiről szóló figyelmeztetések ellenére. Ez arra késztette a szektor nagyobb társaságainak vezetőit, hogy erőteljesen követeljék a máris komoly gazdasági következményekkel járó tilalom feloldását.

A Nemzeti Közlekedési Hatóság Légiközlekedési Igazgatósága az Országos Meteorológiai Szolgálat jelzései, valamint a környező országok tapasztalatai alapján a légtérzárat 2010. április 19-én 12 óráig korlátozásokkal meghosszabbítja a teljes magyar légtérre vonatkozóan - tartalmazza a hatóság közleménye. Hozzáteszik: az utasforgalom részlegesen megindulhat a magyar légiforgalmi irányítás döntései alapján.

Mivel az alsóbb légrétegekben a levegő szennyezettsége a számítások szerint már nem jelentős, a "látás szerinti" repülésre -  háromezer méter alatt, nem irányított légtérben közlekedő kisgépek, mentési, mezőgazdasági célú vagy rendőrségi helikopterek esetében - fokozott figyelem mellett 2010. április 18-án 8 órától van mód. A közlekedési hatóság azonban arra kéri a látás szerinti repülést végrehajtó személyzetet, hogy továbbra is fokozottan figyelje a hivatalos publikációban közzétett meteorológiai körülményeket, valamint az érvényben lévő korlátozásokat.

Az Országos Meteorológiai Szolgálattal továbbra is folyamatosan kapcsolatot tart a Légiközlekedési Igazgatóság és szükség esetén ismételten módosíthatja, feloldhatja vagy meghosszabbíthatja a légtérzárat - tudatta közleményben a Nemzeti Közlekedési Hatóság.

A Hungarocontrol - a magyar légiforgalmi irányítás - kommunikációs vezetője elmondta: bár a légi irányítás a meteorológiai jelentések és más országok légügyi hatóságainak döntéseitől függően akár engedélyezheti is a repülést a magyar légtérben, erre az "irányított légtérben", háromezer méter felett repülő nagy utasszállító gépek esetében hétfő délig valószínűleg nem kerül sor.

Arra a kérdésre, meddig tarthat a jelenlegi légiközlekedési helyzet, a szakember annyit mondott: ez elsősorban az izlandi vulkán aktivitásától, a meteorológiai viszonyoktól és a többi ország légiközlekedési hatóságainak döntéseitől függ. A magyar légtérben közlekedő repülőknek csak húsz százaléka száll le az ország területén, az átmenő forgalom teszi ki az itteni légiközlekedés 80 százalékát - tette hozzá a szakember.

A Ferihegyi repülőteret üzemeltető Budapest Airport Zrt. szóvivője elmondta: folyamatosan nyitva tartanak, és amint az illetékes hatóságok engedélyt adnak a repülésre, késedelem nélkül megindulhat Ferihegyről a légiközlekedés. A menetrend szerinti közlekedés helyreállása azonban függ attól is, az egyes légitársaságok mennyi idő alatt tudják megszervezni, hogy gépeik és azok személyzete a menetrendnek megfelelő repülőtérre kerüljön. A Ferihegyi repülőtér jelenleg meglehetősen kihalt, néhány utas váltja vissza jegyét, mások pedig az egyik fapados légitársaság által nyolc európai városba, köztük Londonba, Párizsba, Brüsszelbe és Düsseldorfba szervezett buszjáratokra próbálnak jegyet szerezni - tette hozzá Szilágyi Károly.

A szerdán elkezdődött és jelenleg is tartó izlandi vulkánkitörés nyomán Európa légterébe került hamu eltömítheti a repülőgépek hajtóművét, balesetveszélyes, ezért a kontinens nagy részén napok óta szünetel a légiközlekedés, a nemzetközi személyforgalomban súlyos fennakadások alakultak ki. A teljes magyar légtér péntek este óta van lezárva. Izlandi szakértők szerint a vulkán aktivitása nem csillapodik, így további közlekedési káoszra van kilátás.

Marad a hamu Magyarország felett
Az éjszaka érkező csapadékosabb front csökkentheti a vulkáni hamu koncentrációját a légkörben, de utána feltehetően ismét a szennyezettebb nyugat-európai levegő áramlik az ország fölé - közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Hajnali jelentései szerint Nyugat-Magyarország felett látható a felhőkön barnás elszíneződés, egyéb közvetlen mérés nincs a levegőben lévő hamuról. A vulkáni tevékenységet figyelő londoni székhelyű intézet előrejelzése szerint azonban Európa nagy részén hatezer méteres magasságig az egész nap folyamán szennyezett marad a légkör, és ennek a szennyezettségnek a földrajzi határa éppen Magyarország déli részén húzódik.

Vasárnapról hétfőre virradó éjszaka Magyarország felett megerősödik a fronttevékenység, a középső és a keleti országrészben csapadék várható, így átmenetileg 3-4000 méteres magasságig tisztulhat a légkör, ám a front után várhatóan a nyugat-európai szennyezettebb levegő érkezik Magyarország fölé.

Európa nagy részén áll a légi közlekedés
Az izlandi vulkánkitörés nyomán Európára boruló hamufelhő miatt vasárnap sem indulnak a repülőgépek Európa nagy részén. A világ légi forgalmában keletkező kár értéke nagyobb lesz annál is, mint amelyet az Egyesült Államok ellen 2001. szeptember 11-én elkövetett terrortámadások okoztak - véli a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO).

A vasárnap délutáni állapot szerint a repülési tilalom előreláthatólag az alábbi időpontokig lesz érvényben a különböző országokban (a közép-európai nyári időszámítás szerint):
Ausztria: hétfő 2 óráig
Belgium: vasárnap 20 óráig. A fő légitársaság, a Brussels Airlines hétfőig minden járatot törölt.
Bulgária: a légteret helyi idő szerint vasárnap 8 órától lezárták
Csehország: hétfő 12 óráig
Dánia: hétfő 2 óráig
Észtország: hétfőig
Fehéroroszország: 7000 és 11 ezer méter közötti magasságban korlátozzák a légi forgalmat, több, Minszkből induló járatot törölnek, vagy késleltetnek. Más forrás szerint helyi idő szerint vasárnap 16 óráig minden járatot töröltek.
Finnország: hétfő 17 óráig
Franciaország: Amennyiben a meteorológiai körülmények lehetővé teszik, az átmenetileg megnyitott repülőterekről hétfőn hét tengerentúli járatot elindít New York, Dakar, az indiai-óceáni Saint-Denis-de-la-Réunion, Hong Kong, Sao Paulo és Dubai felé. A toulouse-i, bordeaux-i és marseille-i repülőteret megnyitják - egyelőre hétfő délután háromig.
Hollandia: vasárnap 14 óráig
Horvátország: szombaton 0 óra óta zárva van a légtér
Írország: hétfő 2 óráig
Izland: minden repülőtér nyitva van, mert a szélirány miatt a hamufelhő nem zavarja a légteret
Lettország: hétfőig
Litvánia: a légtér meghatározatlan időre zárva van a vilniusi reptér szerint. Ez utóbbi ugyanakkor azt is közölte, hogy vasárnap még várnak járatokat Moszkvából, Prágából és Rigából.
Lengyelország: a légtér zárva újabb utasításig, vasárnap részleges újramegnyitás lehetséges, a LOT légitársaság járatait hétfő 14 óráig törölték
Magyarország: hétfő 12 óráig
Nagy-Britannia:  Minimum hétfő reggel 7 óráig (közép-európai idő szerint 8 óráig)
Németország: A 16 nemzetközi repülőtér közül 6 este nyolc óráig keleti irányban indíthatott gépeket. Az  átmeneti enyhítés után -  országosan hétfő hajnali 2 óráig meghosszabbították a légtérzárat.
Norvégia: a légtér nyitva van korlátozott forgalom előtt Kristiansandtól északra. A fő déli repülőterek zárva vannak.
Olaszország: hétfő reggel 8 óráig zárva van minden reptér az ország északi részén
Oroszország: nyitva van a légtér és minden repülőtér
Románia: a légtér zárva helyi idő szerint szombaton 18 óra óta
Spanyolország: a tiszta égbolt miatt újra megnyitották azt a hét repülőteret az ország északi részén, amelyet szombaton lezártak, de az Iberia légitársaság csak más dél-európai országokba indít járatokat
Svájc: a légtér zárva vasárnap 14 óráig, kivéve a 11 ezer méter magasságban vagy afölött repülni képes gépeket
Svédország: a légtér zárva vasárnap és hétfőn is. Az SAS légitársaság nem indít járatokat Dánia, Norvégia és Svédország között, illetve azokon belül, kivéve néhány belföldi járatot Észak-Norvégiában.
Szerbia, Montenegró, Bosznia-Hercegovina: a légtér zárva szombaton 16 óra óta
Szlovákia: a légtér zárva péntek 15 óra óta
Szlovénia: a légtér zárva újabb utasításig
Ukrajna: nyitva van a kijevi Boriszpol repülőtér

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?