Tüdővizsgálatok 9/11 után: mintha 12 évet öregedtek volna a tűzoltók
A Világkereskedelmi Központ (WTC) ikertornyainak 2001. szeptember 11-i leomlása után a helyszínen dolgozó mentőknél hét évvel a támadás után is csökkent légzési kapacitást állapítottak meg - közölték szerdán a vizsgálatot végző kutatók.
Kártérítést kapnak |
Évekig tartó pereskedés után New York városa megállapodott a terrortámadásokkal kapcsolatos mentési és helyreállítási munkálatokban segédkező tízezer ember és építőipari vállalatok képviselőivel arról, hogy 657,5 millió dolláros kártérítést fizet a törmelékből felszálló por által okozott megbetegedésekért. Tovább |
A terrortámadás után egy évvel vált nyilvánvalóvá, hogy a New York-i tűzoltóság munkatársainál a mentés közben belélegzett por, füst és toxikus kémiai anyagok hosszabb távra elhúzódó légzési problémákat okoztak. Tüdőkapacitásuk átlagosan olyan mértékben csökkent, mintha 12 évet öregedtek volna.
Az orvosok azt remélték, hogy az érintettek tüdeje egy idő elteltével regenerálódik, amint az épülettüzeknél előforduló füstmérgezések után gyakran megtörténik. Az első nagyobb vizsgálatot követő újabb hat év elteltével végzett felmérésnél azonban még rosszabb eredményeket kaptak - mondta el David Prezant kutatásvezető, a New York-i Albert Einstein College of Medicine munkatársa. A soha nem dohányzó tűzoltók évente mintegy 25 millilitert veszítettek tüdőkapacitásukból, melyet egy gyors, erős kilégzés során egy másodperc alatt kifújt levegő mennyiségével mérnek. Mint Prezant kutatócsoportja a New England Journal of Medicine (NEJM) című orvosi szaklapban beszámolt róla, az egészségügyi mentőszemélyzet tagjai még többet, körülbelül 40 millilitert vesztettek tüdőkapacitásukból.
Az adatokat a nem dohányzó emberek öregedéssel csökkenő tüdőkapacitásának adataival vetették össze a kutatók. A szeptember 11-i támadás előtt kevés tűzoltónál fordult elő, hogy mért tüdőkapacitása rosszabb volt a korának megfelelő értéknél, évekkel az esemény után viszont az állomány 13 százaléka ebbe a körbe tartozik. A 9/11 előtt az egészségügyi mentőszemélyzet tagjainak 11 százaléka teljesített ezen a teszten az életkorának megfelelő érték alatt, hét évvel a tornyok összeomlása után viszont már 23 százaléka.
A kutatók szerint egy szokványos tűztől több szempontból eltért a 2001-es mentés, hiszen hihetetlenül nagy részecskesűrűség volt a levegőben az omlás után, ráadásul a két repülőgép üzemanyaga is ott égett el. A tanulmányban összehasonlították azt is, hogy az első napon, illetve a későbbiekben a helyszínen dolgozó mentőket milyen hatások érték. Megállapították, hogy a legerősebb tünetektől azok szenvednek, akik először értek a helyszínre.
A támadásban, amelyben két eltérített repülőgépet a később összeomló ikertornyokba vezettek, összesen 2751 ember halt meg, közülük 343-an a városi tűzoltóság munkatársai voltak.