Piti bűnözők tízezreit eresztenék szabadon az orosz börtönökből
Nagyarányú amnesztia várható a második világháborúban aratott győzelem 65. évfordulója alkalmából Oroszországban: az állami duma első olvasatban elkezdte tárgyalni az Egységes Oroszország Párt képviselőinek indítványát, amelynek értelmében 333 200 elítélt mentesülne a büntetés, illetve a büntetett előéletű megjelölés alól, s 46 200 szabadulna ki a büntetés-végrehajtási intézményekből – írták kedden az orosz lapok.
Ezúttal a bűncselekmény mibenlététől függetlenül csak a nagy honvédő háború résztvevői és a hátországi veteránok, az ostromokat elszenvedők, a koncentrációs táborok egykori foglyai, az egyéb háborúk veteránjai és a terrorizmus-ellenes műveletek résztvevői részesülnének kegyelemben.
A szándékos bűncselekmények többi elkövetőire abban az esetben vonatkozna a törvény, ha két évnél rövidebb szabadságvesztésre ítélték őket, illetve az ilyen típusú ügyekben folyó nyomozást megszüntetnék. A gondatlanságból tettessé válók közül a legfeljebb három évi börtönre ítéltekre vonatkozna az amnesztia.
Az amnesztia nem vonatkozna viszont a bűncselekmények számos fajtára, így például a gazdasági bűncselekményekre, a személyek, az egészség a szabadság és a tulajdon elleni súlyos és igen súlyos bűncselekmények elkövetőire.
A tervezett amnesztia által érintettek többsége – 278 ezer fő – olyan személy, akiknek esetében felfüggesztették az ítélet végrehajtását, illetve akiket nem szabadságvesztésre ítéltek.
A Vedomosztyi című lap az igazságügyi minisztérium forrásait idézve azt írta, hogy az orosz büntetés-végrehajtási rendszer mintegy 70 százalékkal túltelített, s különösen súlyos a helyzet a vizsgálati fogházakban.
Korábbi közlések szerint Szergej Nariskin, az elnöki adminisztráció vezetője Dmitrij Medvegyev elnöknek kizárólag a háborús és hátországi veteránok – mintegy 20-40 fő – közkegyelemben részesítését javasolta, s a válságra hivatkozva nem támogatta a széles körű amnesztia gondolatát Rasid Nurgalijev belügyminiszter sem.
A gazdasági bűntettekre az amnesztiát azért nem terjesztik ki az indoklás szerint, mert az ezekre kiszabott büntetések végrehajtásának Dmitrij Medvegyev elnök által követelt „humanizálását” egy további jogszabály rögzíti.
A Vedomosztyi keddi kommentárjában felhívta a figyelmet arra, hogy azok az üzletemberek, akiket koholt vádak alapján ítéltek el, vagy akiknek a vállalkozására szemet vetettek valakik, hiába remélték, hogy szabadlábra kerülnek, illetve hogy megszüntetik az ellenük folyó eljárást.
A lap szerint az orosz jogszabályok sokkal súlyosabb büntetésekkel rendelik sújtani a gazdasági szereplőket, mint a nagyságrendekkel nagyobb károkat okozó hivatalnokokat. Példaként a Vedomosztyi Oleg Roscsin moszkvai üzletembert hozta fel, akit csempészésért és 126 millió rubelnyi pénz tisztára mosásáért 18 évi börtönre ítéltek, miközben Szergej Panyin, a nahodkai vám parancsnoka az államnak 860 millió rubel kárt okozó csempészésért feltételesen három és fél évet kapott, s az amnesztiával várhatóan ettől is mentesül.