Több mint 270 ezren a szerbiai kisebbségi névjegyzékben
Szerbiában eddig több mint 270 ezer ember iratkozott fel a kisebbségi nemzeti tanácsok megválasztásához szükséges választói névjegyzékekbe, s a magyar lista létszámban messze túlszárnyalja a többit - derül ki a kisebbségi minisztérium adataiból.
Muskinja Henrich Anikó, a tárca államtitkára közölte a Danas című belgrádi napilappal - a cikk kedden olvasható az újság internetes változatában -, hogy a nemzeti tanácsok közvetlen megválasztásához szükséges feltételeket a magyarokon kívül már teljesítette az askál, a bosnyák, a görög, az egyiptomi és az ukrán kisebbség, és a március 9-ei határideig várhatóan elegendő név szerepel majd a román, a szlovák és a cseh listán is.
A nemzeti tanácsokról szóló törvény értelmében a kisebbségi közösségek ezentúl közvetlenül, kisebbségi választói névjegyzék alapján is megválaszthatók, ami sokkal demokratikusabb eljárás az eddigi, elektoros szavazásnál. A közvetlen választás feltétele az, hogy az adott nemzetiség 18 évnél idősebb, szavazásra jogosult tagjainak a fele szerepeljen a névjegyzékben. A listák összeállításával a helyi közigazgatási hivatalokat bízták meg.
A 35 tagú Magyar Nemzeti Tanács közvetlen megválasztásához legalább 117 320 ezer délvidéki magyar regisztrálása szükséges. A szaktárca államtitkára szerint a magyar névjegyzékben 117 833 név szerepel. A bosnyák listán közel 55 ezer, míg a románban 28 ezer, illetve a szlovák névjegyzékben valamivel több mint 20 ezer név van. A többi listára ennél kevesebb név került fel, de az elmúlt napokban rohamosan nőtt a regisztráltak száma - mondta Muskinja Henrich Anikó.
Dévavári Zoltán, a Vajdasági Magyar Szövetség alelnöke a Danasnak nyilatkozva cáfolja azt, hogy a lista összeállítását bizalmatlanul fogadják a magyar közösségben amiatt, hogy pártaktivisták is közreműködnek a névjegyzékek összeállításában.
Az MNT elsősorban a magyarság oktatási és kulturális életét érintő kérdésben bír döntéshozatali, több területen pedig véleményalkotási joggal a nemzeti tanácsokról szóló, tavaly augusztus 31-én elfogadott törvény értelmében. A vajdasági magyarok új, 35 tagú "miniparlamentjének", illetve a többi kisebbségi önkormányzatnak a megválasztására május végén vagy június elején kerülhet sor.