Az EU kiakadt a dubaji merénylők miatt
Az EU külügyminiszterei hétfői tanácsülésükön elítélték a hamis európai útleveleket és hitelkártyákat használó személyeket, akik a múlt havi dubaji merényletért felelősök. Izraelt azonban nem hozták közvetlen összefüggésbe az esettel.
Rövid nyilatkozatot tettek közzé hétfőn a Huszonhetek külügyminiszterei, amelyben ígéretet tettek rá, hogy a múlt havi dubaji merénylet nyomán növelni fogják az Izraelre nehezedő nyomást. Az Európai Tanács szövege szerint a merénylet “rendkívül nyugtalanító” eset, s komoly aggályokat vet fel az európai polgárok jogainak védelmével kapcsolatban. Az uniós szöveg azután született, hogy Dubaj megvádolta Izraelt a Mahmoud al-Mabhouh Hamász-vezető meggyilkolásában való részvétellel, amit a zsidó állam sem nem cáfolt, sem nem erősített meg.
Az EU-t különösen aggasztja, hogy a merénylet elkövetői az unió tagállamainak iratait és bankkártyáit használták cselekedetük kivitelezéséhez, ezért a hétfői határozatban üdvözölték a dubaji hatóságok kijelentését, amely szerint részletesen kivizsgálják a történteket. Diplomáciai forrásaink szerint azért nem említették meg név szerint Izraelt a szövegben, mert nincs még rá bizonyíték, hogy izraeli kémek vitték volna véghez a gyilkosságot. A HVG kérdésére Balázs Péter külügyminiszter elmondta, fel sem merült a szöveg megfogalmazásakor Izrael megemlítése.
A dubaji hatóságok értesülései szerint tizenegy merénylő utazott a Perzsa-öböl menti arab államba hamis brit, ír, német és francia útlevelekkel, hogy a Moszad izraeli titkosszolgálat parancsának eleget téve kivitelezzék a merényletet. Értesülések szerint hat izraeli egyetlen brit útlevél másolataival jutott be az arab országba, melynek nincsenek diplomáciai kapcsolatai Jeruzsálemmel. A HVG diplomáciai forrásai szerint azonban, noha most jelentősen nőtt a zsidó államra nehezedő diplomáciai nyomás, hosszú távon nem valószínű, hogy ez rontaná az EU és Izrael viszonyát.
A külügyminiszteri találkozóval párhuzamosan Brüsszelben több miniszterrel is találkozott az izraeli külügyminiszter, Avigdor Lieberman. Ír kollégájával folytatott megbeszélései után közleményében úgy fogalmazott, nincsenek olyan információi, melyek szerint Izraelnek köze lenne a Hamász-vezető meggyilkolásához. Hírügynökségi források szerint a Hamasz ezt a kijelentését visszautasította.