Dubaji gyilkosság: botrány a briteknél, Izrael hallgat
A brit kormány cáfolta, hogy előre tudott volna a dubaji gyilkosságról és arról, hogy a Hamász-funkcionárius gyilkosai brit útlevelet használtak. A brit mellett a francia, az ír és a német kormány is magyarázatot és tájékoztatást kért Izraeltől az üggyel kapcsolatban.
A Daily Mail című brit lap szerint izraeli ügynökök előre szóltak a brit hírszerzésnek, az MI6-nak a hamisított brit útlevelek használatáról. "Csak néhány órával a dubaji rendőrség sajtótájékoztatója előtt kaptunk (erről) információt" - idézte a BBC a brit külügyminisztérium szóvivőjét. A konzervatívok külügyi felelőse, William Hague viszont úgy vélte, hogy "simán lehetséges", hogy a kormányt már januárban tájékoztatták.
Nagy-Britannia és Írország csütörtökön bekérette a külügyminisztériumba az izraeli nagykövetet a Hamász egyik vezető tisztségviselője, Mahmúd Abder-Raúf el-Mabhúh ellen Dubajban elkövetett merénylettel összefüggésben, Franciaország és Németország pedig magyarázatot, illetve tájékoztatást kért ugyanezzel az üggyel kapcsolatban. A vizsgálat eddigi megállapításai szerint a tettesek hamis európai útleveleket használtak, köztük hat brit, három ír, egy francia és egy német útlevelet. Az izraeli sajtó úgy tudja, hogy legalább hét olyan izraeli adataival éltek vissza, akik több állampolgársággal rendelkeznek.
Bekérették a nagykövetet
Az Egyesült Arab Emírségek hivatalos tájékoztatása szerint a gyilkossággal kapcsolatban gyanúsított személyek listája legalább 18 nevet tartalmaz, ezek közül 11-et fényképükkel együtt már korábban nyilvánosságra hoztak, két palesztin férfi letartóztatásban van, és további öt személlyel bővült a lista. A 11 gyanúsított nevét az Interpol feltette a leginkább keresett személyek listájára, és nemzetközi elfogatóparancsot adott ki ellenük. Az Interpol azt is jelezte, hogy a gyanúsítottak feltehetően hamis útleveleket használtak.
A brit külügyminisztériumban az izraeli nagykövettel tartott húszperces megbeszélésről David Miliband brit külügyminiszter nem árult el tartalmi részleteket, csak annyit mondott: London "lehetőséget akart adni Izraelnek" bármilyen, birtokában lévő értesülés átadására. Ron Proszor izraeli nagykövet a megbeszélés után kijelentette, hogy nem tudott "új információval" szolgálni. Miliband a BBC rádiónak azt mondta: Nagy-Britannia "felháborítónak" tartja a brit útlevelek használatát, és "eltökélten a végére jár az ügynek". Hozzátette: London "reméli és elvárja", hogy Izrael teljes mértékben együttműködik a történtek feltárására indított brit vizsgálattal.
"Máig sem tudja senki, hogy mi történt." |
Egy neve elhallgatását kérő, magas rangú izraeli tisztségviselő pénteken visszautasította azokat a vádakat, amelyek szerint a Moszad végzett volna a Hamász katonai parancsnokával. "A dubaji rendőrség semmiféle terhelő bizonyítékot nem tudott bemutatni az ügyben" - mondta a francia hírügynökségnek a tisztségviselő. "Máig sem tudja senki, hogy mi történt. A dubaji rendőrség még Mahmúd Abder-Raúf el-Mabhúh halálának körülményeit se tisztázta. Még arra sincs bizonyíték, hogy gyilkosság történt.". Mabhúh holttestét január 20-án találták meg egy dubaji szállodai szobában. Dahi Halfán tábornok, Dubaj rendőrfőkapitánya hétfőn azt mondta: Mabhúh testét áramütés érhette, és feltehetően fulladás okozta a halálát. Az AFP-nek nyilatkozó izraeli tisztségviselő nevetségesnek minősítette azokat a fenyegetéseket, hogy nemzetközi elfogatóparancsot adhatnak ki Méir Dagan, a Moszad vezetője ellen. Szintén igyekezett kisebbíteni a jelentőségét annak, hogy több nyugat-európai ország tájékoztatást kért az izraeli nagykövettől azokkal a hamisított brit, ír, francia és német útlevelekkel kapcsolatban, amelyeket a gyanú szerint a gyilkosság elkövetői használtak. |
A súlyos szervezett bűncselekmények feltárására létrehozott brit hatóság (SOCA) vezetésével Nagy-Britanniában bűnügyi vizsgálat kezdődött a merénylet hátterének kiderítésére. A SOCA máris közölte: a dubaji hatóságok által bemutatott brit útlevelekben a fotók és az aláírások nem egyeznek azokkal, amelyek a Nagy-Britanniában kibocsátott valódi útlevelekben szerepelnek. Azok a - kettős brit-izraeli állampolgársággal rendelkező - britek, akiknek nevei a belépés során lefotózott és a gyilkosság után a dubaji hatóságok által bemutatott útlevelekben szerepelnek, rendre cáfolták, hogy bármi részük lett volna a merényletben.
Franciaország magyarázatot kért a párizsi izraeli nagykövetségtől a hamis francia útlevéllel kapcsolatban. Bernard Valero külügyi szóvivő közölte, hogy Párizs folyamatos kapcsolatot tart a dubaji hatóságokkal és együttműködik a nyomozásban. A francia külügyminisztérium a tudomására jutott információkból azt a következtetést vonta le, hogy a kérdéses francia útlevél hamis.
Andreas Michaelis, a német külügyminisztérium közel-keleti megbízottja beszélgetést folytatott a berlini izraeli ideiglenes ügyvivővel, kérve, hogy Izrael adjon át minden információt, amely hozzájárulhat a halál körülményeinek tisztázásához. Dublinban bekérették a külügyminisztériumba az izraeli nagykövetet, aki közölte, hogy semmit sem tud a dubaji gyilkosságról. Michael Martin ír külügyminiszter közölte, hogy "rendkívül súlyos eset" történt, amely ír állampolgárok biztonságát veszélyezteti.
"Csaknem bizonyos", ki áll a háttérben
Avigdor Liberman izraeli külügyminiszter szerdán nem volt hajlandó sem cáfolni, sem megerősíteni Izrael érintettségét az ügyben, s a hivatalos Izrael azóta is hallgat. Egyes izraeli szakértők szerint azonban Mabhúhot - aki a Hamász palesztin radikális mozgalom egyik katonai parancsnoka volt - január 20-án a Moszad izraeli titkosszolgálat módszerével ölték meg Dubajban. A szállodai szobában, amelyben a gyilkosok Mabhúhhal végeztek, a rendőrök olyan körülményeket találtak, mintha az áldozat természetes halállal halt volna meg. Halálának igazi okára csak egy héttel később jöttek rá, miután a dubaji hatóságok a Hamász sürgetésére vizsgálatot indítottak az ügyben. A dubaji rendőrfőnök kijelentette: csaknem bizonyos, hogy a Moszad áll a gyilkosság mögött.
A Moszad vezetője, Méir Dagan nem lát okot arra, hogy lemondjon a gyilkosság miatt, és valószínű, hogy Benjámin Netanjahu kormányfő sem fogja erre kérni - mondta csütörtökön a hírszerzési főnök egyik bizalmasa. Egy izraeli forrás szerint Dagan lemondása egyenlő lenne a felelősség vállalásával. A Palesztin Hatóság (PH) biztonsági szolgálatának egyik névtelenül nyilatkozó tisztségviselője Rámalláhban csütörtökön azt állította, hogy a gyilkossággal összefüggésben az elmúlt napokban Szíriában letartóztatták Nehru Maszúdot, a Hamász katonai szárnya, az Ezzeddín el-Kasszám Brigádok egyik magas rangú vezetőjét. A Hamász szíriai szóvivője azonban ezt az információt hazugságnak nevezte. Egyúttal megerősítette, hogy a dubaji rendőrség által kihallgatott két másik palesztin férfi viszont korábban a Palesztin Hatóság biztonsági szolgálatának tagja volt, akiket a Moszad beszervezett. A Hamász a botrány kirobbanása óta azt a meggyőződését hangoztatja, hogy a Moszad áll a gyilkosság mögött.