Dubaji gyilkosság: már három palesztint gyanúsítanak
A Hamász palesztin radikális mozgalom egyik magas rangú illetékesének őrizetbe vételével háromra emelkedett a dubaji gyilkosság palesztin gyanúsítottjainak száma - közölte a Palesztin Hatóság (PH) biztonsági szolgálatának egyik névtelenül nyilatkozó tisztségviselője Rámalláhban csütörtökön.
"Megerősített értesüléseink vannak arról, hogy Nehru Maszúdot, az Ezzeddín el-Kasszám Brigádok (a Hamász katonai szárnya) egyik magas rangú illetékesét az elmúlt napokban Szíriában letartóztatták a Mahmúd Abder-Raúf al-Mabhúh, a Hamász egyik vezetője ellen elkövetett merénylettel összefüggésben" - mondta a palesztin forrás a francia hírügynökségnek.
Al-Mabhúhot, az el-Kasszám Brigádok vezetőjét január 20-án Dubajban ölték meg. A dubaji rendőrség a Moszad izraeli titkosszolgálatot vádolja a gyilkosság elkövetésével.
A palesztin forrás elmondta, hogy Maszúd a Gázai övezetben tevékenykedett, mielőtt a Hamász 2007-ben ellenőrzése alá vonta volna a területet. Ezután Szíriába ment, ahol Háled Mesaal, a Hamász száműzetésben élő vezetőjének "nagyon közeli bizalmasa" lett. Közölte továbbá, hogy Maszúd a merénylet napján Dubajban tartózkodott egy szállodában, ahonnan másnap Szíriába távozott.
A Hamász egyik szóvivője hazugságnak minősítette a rivális Palesztin Hatóság (PH) bejelentését Maszúd letartóztatásáról. Hangsúlyozta, hogy a dubaji rendőrség által kihallgatott két palesztin gyanúsított viszont korábban a PH biztonsági szolgálatának tagja volt.
"A Nehru Maszúd letartóztatásáról szóló hír hazugság" - közölte a Hamász szíriai szóvivője. "Itt van köztünk, az elmúlt éjjel jártam nála" - tette hozzá.
A Palesztin Hatóság biztonsági szolgálatának illetékese meg is nevezte azt a két palesztin férfit, akiket az Egyesült Arab Emírségekben a gyilkossággal kapcsolatban kihallgattak: Anvar Saheiber és Ahmed Haszanein, a PH két volt biztonsági tisztje. Letartóztatásukat kedden jelentette be a dubaji rendőrfőnök. Közlése szerint az Egyesült Arab Emírségekben tartózkodó két gyanúsított a gyilkosság után Jordániába menekült. Dubaj kérte kiadatásukat, amelynek a jordániai hatóságok eleget tettek.
A Hamász szerint a két férfi a palesztin biztonsági szolgálat tagja volt, majd a Moszad beszervezte őket. A Hamász a botrány kirobbanása óta azt a meggyőződését hangoztatja, hogy az izraeli titkosszolgálat áll a gyilkosság mögött.