Számos halottja van a brüsszeli vonatbalesetnek - galériával
Egyes források szerint húsznál is többen meghaltak annak következtében, hogy két egymással szembehaladó személyvonat összeütközött hétfőn reggel Brüsszeltől nem messze, Hal előváros egyik pályaudvarának közelében, Buizingennél.
A késő esti hivatalos közlésekben 18-ra tették a halálos áldozatok számát, de azt is jelezték, hogy a mérleg nem teljes, mert a mentés még nem fejeződött be, több sérült van válságos állapotban. A sérültek összes száma meghaladja a 150-et, de nagy többségük nincs életveszélyben. Helyi illetékesek korábbi közlései szerint a halálos áldozatok teljes száma meghaladhatja a húszat is.
Akár Belgium eddigi legsúlyosabb vasúti szerencsétlenségéről is szó lehet: az országban csak egyszer, 1954 decemberében történt olyan katasztrófa, amelynek húsz halálos áldozata volt. Az elmúlt évtizedben egész Európában is csak három olyan tragédia következett be, amelyben húsznál többen vesztek oda.
A hétfői hallei összeütközés nyomán több vagon kisiklott, volt, amelyik felborult, és egy harmadik szerelvényben is kár esett. Túlélők közlése szerint "brutális" karambol történt, egyik vonat sem fékezett az ütközés pillanatáig.
A tragédiát feltehetően az okozta, hogy az egyik mozdonyvezető nem látta vagy nem vette figyelembe a tilos jelzést. Brüsszel környékén hétfő reggel rossz látási viszonyok között, sűrű havas esőben zajlott a közlekedés.
A szerencsétlenség könnyű sérültjeit egy közeli sportcsarnokban részesítették orvosi ellátásban, a súlyosabbakat kórházba szállították. A hatóságok egy ideig igyekeztek együtt tartani a sérülést nem szenvedett utasokat is, hogy minél több helyszíni információhoz jussanak a történtekről. Egyelőre nem tudni, vannak-e külföldiek az áldozatok között, a balesetet szenvedett szerelvények belföldi járatok voltak.
Súlyosan megrongálódott a sínpár fölött húzódó nagyfeszültségű vezeték is. Emiatt leállt a vasúti közlekedés Brüsszel és a belga fővárostól délnyugatra eső térség között, a Brüsszel-Mons, illetve a Brüsszel-Tournai vonalon. Nem jártak a szerelvények a Brüsszelt Párizzsal összekötő nagy sebességű (TGV) vasúti vonalon sem.
Yves Leterme belga miniszterelnök a katasztrófa miatt lemondta hétfőre tervezett koszovói látogatását.
José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke részvéttáviratot intézett a belga kormányhoz.
A HVG brüsszeli irodájának tudósítója azt jelentette, hogy a szigorúan körbezárt helyszínen rengeteg a sérült, nagyon sokan sokkos állapotban vannak. Egész arcukon vérző sebesülteket láttak el a mentők, illetve szállítottak a környező korházakba. Több túlélő arról számolt be, hogy össze-vissza repkedtek a vagonokban az utasok, akiket - mivel minden fékezés nélkül ütköztek a szerelvények -, nagyon váratlanul ért az ütközés.