2010. január. 28. 13:55 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 28. 14:20 Világ

Bajnai: 50 milliós nyelvalap a szlovákiai magyaroknak

A magyar kormány február 1-jétől 50 millió forintos nyelvalapot hoz létre, amelyből az anyanyelvük használata miatt megbírságolt szlovákiai magyar szervezeteknek és személyeknek nyújtanak segítséget – mondta Bajnai Gordon miniszterelnök csütörtök délutáni sajtótájékoztatóján.

Tanácsadást, jogi segítséget és más támogatást is kaphatnak az érintettek – magyarázta a miniszterelnök. A kormány által rendelkezésre bocsátott keretösszeget a Szlovákiában élő magyarok legitim jogi képviselői használhatják fel. Pártoktól független szervezetet kértek fel erre: a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalát és az e kerekasztalt működtető Fórum Intézetet. 

A két szervezet intézi a jogi segítség megszervezését is, és ebből a keretből adhatnak támogatást a rászorulóknak. Bajnai elmondta, mások csatlakozását is várják a nyelvalaphoz, civil szervezetek és vállalatok is támogathatják ezt a közös pénzügyi alapot.  Az elsődleges cél, hogy a szlovákiai magyarok védekezhessenek a az esetleges büntetések kiszabásakor - mondta a miniszterelnök, aki hozzátette, "titkon" azt reméli, hogy ilyen célra, vagyis büntetések kifizetésére nem lesz szükség a keretösszegből.

"Alkotmányos kötelességünk"

Ohio képviselője is ellenzi
Dennis Kucinich amerikai kongresszusi képviselő a szlovák nyelvtörvény végrehajtásának átgondolását kérte Robert Fico miniszterelnöknek írott szerdai levelében. Az Ohio államot képviselő politikus közölte: azért írt levelet, hogy kifejezze mély aggodalmát a „nem demokratikus” szlovák nyelvtörvény végrehajtási rendelkezései miatt, illetve, hogy azok átgondolására ösztönözzön. Kifejtette, hogy ez a törvény hátrányos megkülönböztetést jelent Szlovákia etnikai kisebbségeivel – köztük a magyar közösséggel – szemben. Tovább
Bajnai Gordon kifejtette: a magyar kormány véleménye az, hogy a szlovákiai államnyelvtörvény és a hozzá kapcsolódó más jogszabályok ellentétesek az európai normákkal. Bajnai bízik abban, hogy szlovák partnere jobb belátásra tér a jövőben, és visszatér a szécsényi megállapodás keretei közé, ahol igyekeztek "mederbe terelni" az államnyelvtörvénnyel kapcsolatos vitát.

Azt is reméli a magyar kormányfő, hogy Szlovákia figyelembe veszi az európai bizottság és az EBESZ (Európai Bizontási és Együttműködési Szervezet) javaslatait, és annak megfelelően módosítja az államnyelvtörvényt és új átfogó kisebbségvédelmi törvényt hoz létre. Ezt Bajnai szerint az EBESZ főbiztasa kérte. Addig is legalább a büntetéseket remélhetőleg mellőzni fogják - derült ki Bajnai szavaiból.

Amíg nem módosulnak a szlovákiai jogszabályok, mindaddig "alkotmányos kötelességünk, hogy támogassuk azokat, akiket anyanyelvük használata miatt sérelem ér" - mondta Bajnai. A miniszterelnök szerint ingyenes zöldszám és internetes panaszbejelentő működik várhatóan a jövő héttől, február elsejétől a szlovákiai magyarok számára.

December közepén ígérték meg

Bajnai Gordon már a szlovákiai államnyelvtörvény végrehajtási utasításának december 16-i pozsonyi kihirdetését követően jelezte, hogy a magyar kormány anyagi és jogi segítséget nyújt majd a nyelvtörvény áldozatainak.

A szlovák kormány államnyelvtörvényére vonatkozó végrehajtási utasításoknak az volt a célja, hogy egységesítsék a jogszabály értelmezését, és ez az utasításcsomag legyen a mérvadó a jogszabály megsértésért kiszabható pénzbüntetés meghatározásánál is. A végrehajtási utasításokat tartalmazó dokumentum rögzíti, hogyan kell értelmezni a törvény egyes sokat vitatott fogalmait, mint például a hivatalos és a nyilvános érintkezés, a hivatalos nyelv, a földrajzi megnevezés vagy az egészségügyi és szociális intézmények nyelvhasználata.

A dokumentum szerint az államnyelv, a kisebbségi nyelv, illetve az idegen nyelv használatát a rendszeresen megjelenő sajtótermékekben és az időszaki kisebbségi, valamint idegen nyelvű kiadványokban államilag ellenőrzik majd. Az államnyelven megjelenő időszaki publikációkat viszont a kulturális tárca felügyeli. Az egészségügyi intézményekben a nyelvhasználatot nem fogják ellenőrizni.




Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?