Óriási érdeklődés övezi az utolsó nagy nácipert
Rendkívüli érdeklődés közepette, egyórás késéssel kezdődött meg a müncheni tartományi bíróságon hétfőn a háborús bűncselekményekkel vádolt John (Ivan) Demjanjuk pere.
Az ukrán származású 89 éves férfi a müncheni ügyészség hivatalos vádirata szerint 1943 márciusa és szeptembere között a sobibóri (Lengyelország) náci haláltábor őreként legkevesebb 27 900 zsidó fogoly megölésében segédkezett.
Az ügyészség fő bizonyítéka a perben az 1393. sorszámot viselő SS-szolgálati igazolvány, valamint egy hivatalos feljegyzés arról, hogy Demjanjukot 1943 márciusában Sobibórba helyezték át.
Demjanjuk - aki az első helyen áll a jeruzsálemi Simon Wiesenthal Központ által a legkeresettebb náci háborús bűnösökről összeállított listán - tagadja bűnösségét. Értesülések szerint több órával a per kezdete előtt már tolongtak az érdeklődők a bíróság épülete előtt. Az Egyesült Államokból, Izraelből, Hollandiából és több más európai országból is többen jelezték, hogy részt akarnak venni a tárgyaláson. Már előzetesen óriási botrányt váltott ki, hogy a perre több mint 200 újságíró akreditáltatta magát, közülük azonban csak kevesebb mint 70 juthatott be az alig 150 férőhelyes terembe.
Demjanjuk ügyének kronológiája |
1952: Bebocsátást kér az USA-ba, arra hivatkozva, hogy évekig német börtönökben ült. |
A müncheni ügyészség ez év márciusában adott ki elfogatóparancsot Demjanjuk ellen, és az Egyesült Államok hosszú bírósági huzavona után májusban toloncolta ki őt. Később a német alkotmánybíróságnál panaszt emelt a kitoloncolás ellen, azt állítva, hogy az amerikai hatóságok megsértették alapvető jogait, ezt azonban a karlsruhei bírói testület elutasította.
Az államügyészség több magánszemély számára is lehetővé tette, hogy külön is vádat emeljenek Demjanjuk ellen. A szóban forgó személyek Hollandiában, az Egyesült Államokban, illetve Németországban élnek, többségüket ügyvédeik képviselik. A magánvádlók esetében túlélőkről, illetve olyan személyekről van szó, akik annak idején rokonaikat vesztették el a náci haláltáborban.
Az ügyészség júliusban úgy foglalt állást: John Demjanjuk egészségi állapota lehetővé teszi, hogy bíróság elé állítsák, de naponta kétszer 90 percre korlátozzák a 89 éves férfi ügyében lefolytatandó tárgyalás idejét, hogy Demjanjuk szellemi képességei teljes birtokában figyelemmel kísérhesse a per menetét.
Demjanjuk tagadja bűnösségét. Azt állítja, hogy a szovjet hadsereg katonájaként 1942-ben német fogságba esett, 1944-ig német börtöntáborokban volt, és semmi köze sincs a holokauszthoz. Ügyvédei kétségbe vonják az ellene felhozott bizonyítékok hitelességét.
A Demjanjuk ügyében hétfőn kezdődött bírósági tárgyalás minden valószínűség szerint a legutolsó olyan per lesz, amely ilyen "nagy horderejű", feltételezett náci háborús bűncselekményt vizsgál. Szakértők hosszú perre számítanak.