Andor a foglalkoztatási és szociálisügyi tárcát kapta
A foglalkoztatási és szociálisügyi tárcát kapja Andor László magyar biztosjelölt a José Manuel Barroso vezette Európai Bizottságban - jelentették be pénteken Brüsszelben. Január 26-án, rendkívüli plenáris ülésen szavaz José Manuel Durao Barroso új összeállítású Európai Bizottságáról a Európai Parlament - jelentette be Brüsszelben közleményben Jerzy Buzek, az EP elnöke pénteken. A parlament bizottságai január 11-19. között hallgatják meg a jelölteket.
Andor László szerint Magyarország számára kedvező a döntés, hogy a foglalkoztatási és szociálisügyi tárcát kapja meg az Európai Bizottságban. A magyar uniós biztosjelölt a brüsszeli bejelentés kapcsán az MTI-nek pénteken azt mondta: örül a döntésnek, mert ez a terület nagyon közel áll hozzá. Véleménye szerint ez volt az egyik tárca, amelyre a felkészültsége alapján és Magyarország szempontjait is figyelembe véve számítani lehetett.
Andor László jelezte: korábbi tudományos kutatói tevékenysége sok esetben érinttette a munkaerőpiaci és a szociális kérdéseket. Részt vett olyan nemzetközi kutatásokban is, amelyek az Európai Uniót ebből a szempontból elemezték. Hozzátette: az Európai Parlamentben a szocialista, szociáldemokrata pártok is nagyon fontosnak tartották, hogy ezt a területet valamelyik baloldali kormány által jelölt biztos kapja meg.
Andor László álláspontja szerint a gazdasági válság leküzdése szempontjából ez egy kiemelt jelentőségű terület. A munkanélküliség már a gazdasági válság kirobbanása előtt is problémát okozott egész Európában, amelynek következtében további szociális problémák alakultak ki, amelyeket a jelenleginél hatékonyabban kell kezelni - tette hozzá. A biztosjelölt a Magyarország szempontjából különösen fontos területek között említette az esélyegyenlőségi programokat, és a romák integrációját, amelyek szintén hozzá tartoznak majd.
Andor László a foglalkoztatási és szociálisügyi tárcát kapta az új EU-Bizottságban © MTI |
Bajnai: Andor kiemelt jelentőségű tárcát kapott
Andor László kiemelt jelentőségű válságkezelő tárcát kapott, a tudása alapján ilyen típusú tárcát is reméltünk - szögezte le a kormányfő az MTI-nek a pénteki brüsszeli bejelentés kapcsán. A miniszterelnök hangsúlyozta ugyanakkor azt is, hogy az elismerés mellett ez óriási felelősség is, mert ez a terület talán a legfontosabb a válságkezelés szempontjából. Ezt azzal indokolta, hogy a gazdasági válság az Európai Unióban és Magyarországon is addig tart, amíg a foglalkoztatás csökken, de - fűzte hozzá - a válság kezelésénél nagyon fontos szerepe van az oktatás fejlesztésének, valamint a romák felzárkóztatásának is.
Szavai szerint Andor Lászlónak uniós biztosként nagy felelőssége és nehéz dolga lesz, hogy az unió eszközeivel segítse beindítani a kilábalást a foglalkoztatási válságból a következő években. Európa jövője múlik azon, hogy tud-e bővülni a foglalkoztatás - fogalmazott. Véleménye szerint a döntés azt mutatja, hogy megvan Andor László személye, felkészültsége, tapasztalatai iránt a bizalom és úgy vélte alkalmas foglalkoztatási és szociálisügyi uniós biztosnak.
Bajnai Gordon szerint a szociális felzárkóztatás éppen az új tagállamokban jelenti a legnagyobb problémát. Mint mondta, a térség országaiban - Magyarországon is - az egyik legsúlyosabb gond a romák felzárkóztatása. Ez szintén Andor László tárcájához tartozik és jelentős eszközök állnak a rendelkezésére, amelyeket hatékonyabbá kell tennie - mondta.
Kitért arra: az uniós büdzsé tíz százaléka, mintegy 75 milliárd euró áll rendelkezésre hét év alatt erre a területre és a programokra. Példaként említette, hogy ebből a keretből zajlik Magyarországon is a munkanélküliek átképzése, bértámogatása, a négynapos munkahét lehetősége, vagy a roma esélyegyenlőségi programok finanszírozása.
Az MTI kérdésére, hogy csalódott-e amiatt, hogy a magyar biztosjelölt végül nem a regionális tárcát kapta, nemmel válaszolt. A kormányfő felidézte: korábban azt mondta, hogy olyan területet szeretnének, amely Magyarország és a régió szempontjából fontos, illetve köze van a fejlesztéspolitikához. Mint mondta, utóbbival két tárca foglalkozik, az egyik az, amit Magyarország megkapott. Bajnai Gordon úgy látja, ez a tárca értékelődik fel leginkább a válság hatására.A Fidesz szerint ez egy vesztes poszt A Fidesz szerint Magyarország az európai bizottsági posztok elosztásának vesztese lett. Navracsics Tibor, az ellenzéki párt frakcióvezetője közleményében úgy vélekedett, hogy Bajnai Gordon és a szocialisták mindenfajta egyeztetés nélkül egy semmilyen igazgatási-politikai tapasztalattal nem rendelkező személyt jelöltek a biztosi pozícióra, a jelölést pedig azzal indokolták, hogy így esélyünk lesz egy fajsúlyos - a fejlesztéspolitikai vagy a regionális politikai - tárca elnyerésére. Szerinte azonban a kormány jelöltje "könnyűnek találtatott" és így Magyarország egy súlytalan tárcát kapott.
Szavazás január végén
Január 26-án, rendkívüli plenáris ülésen szavaz José Manuel Durao Barroso új összeállítású Európai Bizottságáról a Európai Parlament - jelentette be Brüsszelben közleményben Jerzy Buzek, az EP elnöke pénteken. A parlament bizottságai január 11-19. között hallgatják meg a jelölteket, majd a testület egészéről szavaznak.
A foglalkoztatási, szociálisügyi és esélyegyenlőségi tárcát eddig a cseh Vladimír Spidla tartotta kézben. Az eddigi magyar biztos, Kovács László adó- és vámügyi biztos volt. A litván Algirdas Semeta lesz Kovács utódja az adó- és vámügyi biztos posztján.
A leendő "magyar" tárca tevékenységi körében változás, hogy az egyenjogúsági és diszkriminációellenes tevékenység ellenőrzése átkerül az újonnan létesített alapjogi biztoshoz. A foglalkoztatási portfólió részét képezi viszont a munka-egészségügy és munkahelyi biztonság témaköre is.
Sajtótájékoztatóján Barroso hangoztatta, hogy a tagállamok "nagyon jó jelölteket" küldtek a brüsszeli bizottságba. Meggyőződését fejezte ki, hogy sikerült minden feladatot a megfelelő emberre bíznia. Mint fogalmazott, az unió jövője, a gazdasági talpra állás, a szociális piacgazdaság kiépítésének szempontjából központi szerepet betölteni képes csapatot igyekezett összeállítani, olyat, amely élni tud a kedden életbe lépő uniós reformszerződés nyújtotta új lehetőségekkel is.
A bizottság új - Barroso megítélése szerint az eddiginél "erősebb" - szerkezetében szétválasztják az eddigi bel- és igazságügyi tárcát, az utóbbihoz tartoznak az alapvető jogok is. A svéd Cecilia Malmström kapja a belügyi területet, a luxemburgi Viviane Reding, az információs társadalom eddigi biztosa pedig - európai bizottsági alelnöki rangban - az alapjogokkal, köztük a kisebbségek jogaival is foglalkozó igazságügyit.
A heves brit ellenlobbi-tevékenység ellenére a francia Michel Barnier megkapja a kiemelkedően fontos, belső piaccal és pénzügyi szolgáltatásokkal foglalkozó tárcát. Az viszont már korábban eldőlt, hogy EU új kül- és biztonságpolitikai főképviselője, aki egyúttal a bizottság alelnöke is, a brit Catherine Ashton lesz.
Németország Günther Oettingernek, Baden-Württemberg eddigi miniszterelnökének a személyében az energiaügyi biztosi posztot kapja meg. Ezt a területet eddig a lett Andris Piebalgs vitte, aki most a humanitárius segítségnyújtásról leválasztott fejlesztési tárcát kapja. Antonio Tajani, az olaszok eddigi közlekedési biztosa lesz az ipari biztos, amely poszt eddig Németországé volt.
A spanyol Joaquín Almunia, aki eddig a gazdasági és pénzügyi tárcát irányította, ezentúl a nagy befolyású versenyügyi biztos feladatait látja el. A holland Neelie Kroes, az eddigi versenyügyi biztos a digitális társadalom fejlesztésére fordítja ezentúl a figyelmét. Almunia volt területét a finn Olli Rehn eddigi bővítési biztos veszi át. Az ő eddigi portfólióját - az EU-bővítési kérdésekhez hozzáillesztve az európai szomszédságpolitikát is - a cseh Stefan Füle fogja ellátni.
Az új bizottságban a román Dacian Ciolos felügyelheti a mezőgazdasági politikát. Eddig a többnyelvűségi biztos posztja volt Romániáé, azt most a ciprusi Andrulla Vasziliu, az eddigi egészségügyi biztos kapta meg. A szlovén Janez Potocnik, aki eddig a tudománypolitikát vitte, most a környezetvédelmi tárcát kapja.
Létrejön egy új portfólió, amelyhez az éghajlatváltozás elleni küzdelem kérdései tartoznak, mind az unión belül, mind a globális összehangolás szintjén. E tárcát a dán Connie Hedegaard kapja.
Az észt Siim Kallas - eddig a közigazgatási, adminisztrációs ügyek tartoztak hozzá - ezentúl közlekedési biztos lesz. A lengyel Janusz Lewandowski látja el az új bizottságban a költségvetés és pénzügyi tervezés teendőit. Az osztrák Johannes Hahn kapja a regionális politikai portfóliót, amelyet alternatívaként Magyarország is szeretett volna megszerezni.
A belga Karel De Gucht lesz a kereskedelmi biztos. Ő eddig a fejlesztési és humanitárius segítségnyújtás ügyeivel foglalkozott. Ez utóbbi terület egy részét most Rumjana Zseleva, az eddigi bolgár külügyminiszter kapja, "nemzetközi együttműködés, humanitárius segítség és válságkezelés" elnevezés alatt.
A máltai John Dalli lesz felelős az egészségügyért és a fogyasztóvédelemért, a görög Maria Damanaki a hajózási és halászati ügyekért, az ír Maire Geoghegan-Quinn a kutatásért és innovációért, a szlovák Maros Sefcovic pedig az uniós intézményközi, adminisztrációs ügyekért, ami lényegében Kallas eddigi portfóliója.
A sajtótájékoztatón egy kérdésre válaszolva Barroso elmondta: tisztában van azzal, hogy egyes jelöltek volt kommunista országokból érkeztek. És nem zárta ki, hogy európai parlamenti meghallgatásukon egyes jelölteknek a kommunista múlttal kapcsolatos kérdésekre is válaszolniuk kell, de egyértelművé tette: nem tart attól, hogy ez bármelyikük esetében problémákat vetne fel. Meggyőződését fejezte ki, hogy minden jelölt elkötelezett az uniós értékek mellett. Leszögezte: minden egyes jelölttel alaposan elbeszélgetett, és valamennyiük esetében meggyőződött arról, hogy eddigi tevékenységük semmilyen problematikus elemet nem tartalmaz az uniós értékek szempontjából.
Barroso kijelentette: azt várja, hogy az Európai Parlament jóváhagyja a most bemutatott biztosi testületet.