2009. október. 29. 12:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 29. 12:32 Világ

Klaus cseh elnök régi sebeket tépett fel

Régi sebeket tépett fel Václav Klaus cseh elnök azzal, hogy a Lisszaboni Szerződés cseh ratifikációjának aláírását az alapjogi charta alóli cseh mentesség megadásától tette függővé - állapította meg a The Wall Street Journal című amerikai lap európai kiadásában csütörtökön megjelent beszámoló.

A cikk ismertette a Benes-dekrétumok kérdéskörét, emlékeztetve arra, hogy 3 millió szudétanémet és mintegy 80 ezer magyar volt a jogfosztó intézkedések elszenvedője. Az íráshoz kapcsolódó térképen a WSJ azt is bemutatta az olvasóknak, mely területeket csatolták el 1938-ban Csehszlovákiától. A cikk szerint a csütörtök-pénteki EU-csúcs reflektorfényében Klaus ellenkezése áll.

"Magyarország, amely már egyébként is viszályba bonyolódott Szlovákiával a megmaradt magyar etnikai kisebbség nyelvhasználati jogait illetően, tiltakozik az ellen, hogy megemlítsék a Benes-dekrétumokat a Lisszaboni Szerződésben vagy bármely más, ahhoz kapcsolódó dokumentumban" - olvasható a cikkben, amely idézi Balázs Péter magyar külügyminisztert, aki szerint a Lisszaboni Szerződés "a jövőről szól, nem a múltról".

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.