2009. október. 13. 08:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 13. 08:16 Világ

Ausztria elutasítja a Lisszaboni Szerződés módosítását

Ausztria elutasítja, hogy bármilyen változtatást hajtsanak végre a Lisszaboni Szerződésen - közölte az osztrák külügyminiszter Václav Klaus cseh elnök ezzel kapcsolatos követelésére utalva.

"Szeretnénk, ha egyértelműen kiderülne, mit is akar valójában Klaus, és hogy az-e a cseh álláspont" - tudatta szóvivője útján Michael Spindelegger osztrák külügyminiszter. A szerződést már nem lehet módosítani; 27 állam elfogadta - hangoztatta a külügyminiszter. Bármilyen változtatáshoz - akár csak egy "vesszőéhez" - minden EU-tagállamnak hozzá kell járulnia - hangsúlyozta.

Klaus a soros EU-elnök Svédország kormányfője szerint azt követeli, hogy a Lisszaboni Szerződéshez csatolt emberi jogi chartát egészítsék ki egy függelékkel, amely megakadályozná, hogy a második világháború után az akkori Csehszlovákiából kitelepített németek utólag kárpótlást követelhessenek elveszített vagyonukért.

A cseh kormány - jelezve, hogy nem osztja Klaus félelmeit, mert szerinte az emberi jogi charta nem alkalmazható visszamenőlegesen, s annak alapján a második világháború után kialakult vagyonjogi viszonyok nem kérdőjelezhetők meg - hétfőn ígéretet tett a cseh államfőnek, hogy tárgyalni fog az EU-tagállamokkal a kérdésről; erre minden bizonnyal az október 29-30-ai brüsszeli EU-csúcstalálkozón lesz majd lehetőség.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?