2009. október. 08. 15:38 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 08. 15:39 Világ

Berlusconi "találatot" kapott, de nem hátrál

Szerdán este bombaként robbant Rómában a hír, miszerint az olasz alkotmánybíróság alkotmányba ütközőnek találta azt a mentelmi törvényt, amelyet tavaly, röviddel választási győzelme után hajtott keresztül a parlamenten Silvio Berlusconi.

A médiamogulként is tevékeny miniszterelnökre így számos per vár - holott a vitatott törvénnyel éppen ezeket a vesztegetési és korrupciós ügyeket akarta "jégre tenni". A törvény értelmében ugyanis a legfőbb állami méltóságok (az államfő, a parlament két házának elnökei és a kormányfő) hivatali idejük alatt nem vonhatók büntetőjogi felelősségre. Ezt találta alkotmánysértőnek a legfelsőbb bíróság, a törvény előtti egyenlőség elvének sérülését látva a 2008-ban elfogadott jogszabályban.

Berlusconi és pártja, valamint koalíciós szövetségesei hangosan kritizálták a bírák döntését, elfogultnak és a "baloldal által befolyásoltnak" minősítve a testületet. Niccoló Ghedini, a kormányfő ügyvédje egyenesen "a nép akaratával ellentétesnek" nevezte az alkotmánybíróság határozatát, jóllehet annak tagjai érinthetetlennek és a politikai párharcokon felül állónak számítanak.

Az ellenzék máris a kormányfő lemondását sürgeti. A bírósági döntés előtt Berlusconi pártjában is akadtak olyan hangok, amelyek kedvezőtlen határozat esetére rendkívüli választások kiírását szorgalmazták, abból kiindulva, hogy a nép akarata majd felülbírálja a taláros testület véleményét. Igaz, hogy Berlusconi népszerűségét az utóbbi hónapokban jócskán megtépázták a magánéletéről szóló (és az ellenzéki sajtóban élvezettel kiteregetett) botrányok, ám támogatottsága még mindig 50 százalék fölött van.

Az előre hozott választások valószínűségét az is csökkenti, hogy a két koalíciós partner, Umberto Bossi és Gianfranco Fini egyaránt ellenzi ezt a húzást. Ráadásul egy idő előtti voksolás a baloldali ellenzék vezető erejének sem jönne jól: a Demokrata Párt (PD) még mindig nem tért magához a tavaly elszenvedett súlyos választási vereségtől. Jellemző, hogy politikai profiljában - a Berlusconi-ellenes tirádákon kívül - semmilyen konkrétum nem található. Ráadásul október végén esedékes a PD-ben a tisztújítás, többek között egy új pártelnök megválasztása. A baloldali tábornak pedig ehhez csöppet sem hiányzik egy országos választási hadjárat.

Ennek dacára a miniszterelnökre csapást jelent az alkotmánybíróság döntése. Éppen a hétvégén tüntetett Rómában mintegy 300 ezer ember a sajtószabadság mellett és a média Berlusconi általi gúzsba kötése ellen. A római demonstráció napján hozták nyilvánosságra azt a bírósági ítéletet, amely a kormányfőt és Fininvest nevű cégét vesztegetés vádjában marasztalta el, és ítélte 750 millió euró kártérítésre.

A mentelmi törvény megsemmisítése nyomán újabb bírósági idézésekre számíthat Berlusconi. Az egyik perben az a vád, hogy 600 ezer dollárral megvesztegette David Mills brit ügyvédet, aki így Berlusconira nézve kedvező tanúvallomást tett a kormányfő cége ellen folyó bírósági eljárásban. A másik per a tulajdonában lévő Mediaset cég adócsalási és könyvhamisítási ügye körül zajlik - a perérték több százmillió euróra rúg.

A 73 éves miniszterelnök dacol a vádakkal és az ellenzéki sajtóval, ám egyre inkább defenzívába kényszerül. Ebben a helyzetben pedig tovább csökken annak az esélye, hogy elszánja magát azokra a reformlépésekre, amelyekre a válsággal küzdő olasz gazdaságnak égető szüksége volna - vélekednek római megfigyelők. "Berlusconi a magánéletét kísérő botrányok nyomán már hónapok óta béna kacsaként állt egy gyönge kormány élén. Ezentúl pedig még a korábbinál is kevésbé fog hajlani bármilyen reform végrehajtására" - vélekedett Tito Boeri, a milánói Bocconi egyetem közgazdász professzora.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.