2009. szeptember. 27. 18:30 MTI Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 28. 14:32 Világ

CDU/CSU-FDP kormány lesz, Merkel elégedett

A konzervatív CDU/CSU és a liberális FDP alakíthat kormányt Németországban a vasárnapi választások eredményeként. Angela Merkel kancellár, konzervatív vezető gratulált a jövendő új koalíciós partnernek, a liberális Szabad Demokrata Pártnak (FDP), és kijelentette, hogy gyors koalíciós tárgyalásokra törekszik.

A konzervatív pártok elérték választási céljukat,  Németországban a választások eredményeként az eddigi nagykoalíció helyett a liberálisokkal szövetkezve sikerül egy új és stabil kormányt  hatalomra juttatni - jelentette ki Angela Merkel kancellár, a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke a vasárnapi szavazást követő első nyilatkozatában. 

A pártelnök-kancellár hangsúlyozta, hogy elégedett az eredménnyel és ennek kapcsán mindenekelőtt azzal, hogy lehetővé válik a kormányváltás. Merkel szerint ebből a szempontból csupán másodlagos, hogy a CDU/CSU a várakozáson alul szerepelt, a második világháború óta második legrosszabb eredményét érve el.

Angela Merkel gratulált a jövendő új koalíciós partnernek, a liberális Szabad Demokrata Pártnak (FDP), és kijelentette, hogy gyors koalíciós tárgyalásokra törekszik. Az új kormány legfontosabb feladatának azt nevezte, hogy az eddiginél határozottabban vezessék ki Németországot a gazdasági válságból.

Exit poll adatok

A hétfő hajnalban bejelentett végeredmény szerint az országos parlamenti választások nyomán Németország legnagyobb politikai ereje továbbra is a konzervatív CDU/CSU, amely a szavazatok 33,8 százalékát szerezte meg. Ez a második legrosszabb eredmény a konzervatív uniópártok történetében. A CDU/CSU 2005-ben 35,2 százalékot szerzett.

A Német Szociáldemokrata Párt (SPD) a voksok 23 százalékát kapta (2005-ös eredménye 34,2). Az SPD még soha nem szerepelt olyan rosszul országos választásokon, mint most. A liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) a szavazatok 14,6 százalékához jutott (2005: 9,8), ami az eddigi legjobb szereplést jelenti a liberálisok történetében. A Baloldal pártja 11,9 százalékon végzett (2005: 8,7), a környezetvédő Zöldek pedig a szavazatok 10,7 százalékát szerezték meg (2005: 8,1). Az FDP-hez hasonlóan ez a két párt is eddigi legjobb eredményét érte el. 

A Bundestagban a CDU/CSU 239 képviselői helyhez jutott (2005: 226). Az SPD mandátumainak száma 146-ra csökkent (2005: 222). A liberális FDP 93 mandátumot szerzett (2005: 61), a Baloldal 76 (2005: 54), a Zöldek pártja pedig 68 (2005: 51) képviselői helyhez jutott. A CDU/CSU és az FDP ily módon kényelmes többségre tett szert a parlament alsóházában. A választási részvétel minden korábbi Bundestag-választásnál alacsonyabb, mindössze 70,8 százalék volt.

Elismert kudarc

A Német Szociáldemokrata Párt vezetői elismerték a választási kudarcot és az eredmények elemzését ígérték. Frank-Walter kancellárjelölt - eddigi külügyminiszter - első nyilatkozatában a német szociáldemokrácia keserű napjáról, az SPD súlyos vereségéről beszélt. A párt választóinak arra tett ígéretet, hogy a szociáldemokraták az ellenzékben mindent megtesznek majd az új kormány ellenőrzésére. Steinmeier szerint meg fogják akadályozni, hogy egy új kormány a válságból való kijutás érdekében túlzott terheket rójon a lakosságra. Hangsúlyozta, hogy a Bundestagban a szociáldemokrata ellenzéket kívánja vezetni.

A konzervatív CDU vezetői ugyancsak elismerték, hogy a nagyobbik uniós párt a vártnál gyengébben szerepelt, ennek ellenére azt emelték ki, hogy Németország legerősebb pártja maradt. Üdvözölték a liberális FDP jó szereplését, amivel lehetővé vált, hogy a Németországot négy éven keresztül kormányzó nagykoalíciót a CDU/CSU és az FDP koalíciója váltsa fel. Hangsúlyozták, hogy a konzervatívok visszaesése ellenére Angela Merkel kancellár marad.

Hirdetés