2009. szeptember. 27. 10:10 MTI Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 27. 10:13 Világ

Újabb tömeges ólommérgezés Kínában

Egy akkumulátorokat gyártó üzem felelős több mint száz kínai gyermek mérgezéséért: eddig 121 gyereknél állapították meg, hogy vérükben kiugróan magas az ólomtartalom - jelentették a délkelet-kínai Fucsien (Fujian) tartomány egyik megyéjéből.

Szeptember 15-e és 20-a között két egészségügyi intézet összesen 287 mérgezésgyanús, tizennégy év alatti gyermeket vizsgált meg Szanghang (Shanhang) megye Longjan (Longyan) városában. Megállapították, hogy 120 esetben az ólomszint magasabb volt 100 mikrogramnál egy liter vérre vetítve, egy esetben pedig elérte 218,6 mikrogrammot.

A kormányzat már korábban bezáratta a Huacsiang akkumulátor gyárat, az ólomszennyezés feltételezett forrását, miután egyes gyermekek vérében túlzott mértékű ólom jelenlétét mutatták ki. Helyszíni jelentések szerint a történtek következtében sok gyermekek nem ment iskolába, több árus ideiglenesen bezárta a boltját, s a helyzet csak azután normalizálódott Longjanban, hogy a hatóságok megindították a nyomozást, a kormányzat pedig ígéretet tett a károsultak kompenzálására.

A megyei elöljáróság helyettes vezetője közölte, hogy minden - a gyártól 600 méteren belül lakó 14 év alatti gyereknél fedezik az ellenőrző vizsgálat, valamint az ólommérgezéssel összefüggésbe hozható egészségügyi ellátás, kezelés költségeit.

A kormányzat a környezeti károk felmérésével - hangsúlyozottan - egy nem helyi és megfelelő szakmai felkészültséggel rendelkező vállalatot bíz meg. Kínában csak az idén már jó néhány ólommérgezéses ügyre derült fény például Senhszi (Shaanxi), Hunan és Yunnan (Jünnan) tartományokban. A hatósági vizsgálatokat nem ritkán csak a lakosság erőszakos és ingerült fellépése nyomán indították el.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.