Balázs: mindenekelőtt Pozsonnyal kell tisztázni viszonyunkat
Magyarország mindenekelőtt Szlovákiával szeretné tisztázni az ügyet - mondta Balázs Péter külügyminiszter a Der Standard című osztrák lapban kedden megjelent interjújában a tervezett magyar lépésekről, amelyeket a magyar államfő meghiúsult révkomáromi látogatása miatt tart szükségeseknek.
A szlovák kormány méltatlan helyzetbe hozta Sólyom Lászlót azzal, hogy nem egészen két órával a bejelentett látogatás előtt egy jegyzékben megtagadta tőle a belépést. Mindezt annak ellenére tette, hogy az államfő már úton volt - jelentette ki. Emellett - mondta - "egyszerűen hamis" a szlovák kormány érvelése, nevezetesen az, hogy biztonsági megfontolásokból tagadta meg a beutazás jogát az elnöktől. "Mi nem észleltünk semmilyen biztonsági kockázatot" - tette hozzá.
Kifejtette továbbá: a szlovákok egyúttal egy európai uniós rendelkezésre hivatkoztak, amikor megtagadták a belépést Sólyom Lászlótól, de a magyar kormány álláspontja szerint ez jogilag nem volt helytálló. Magyarország biztosítani akarja, hogy ilyesmi többé ne fordulhasson elő, ezért el akarja érni az európai uniós szabályozás megfelelő módosítását - mondta a külügyminiszter. Elmondta azt is, hogy már tájékoztatta az EU külügyminiszteri tanácsának soros elnökét, Carl Bildtet és írásban értesíteni fogja a többi európai uniós tagországot is. Megemlítette a budapesti szlovák nagykövet bekéretését is.
Arra a felvetésre, hogy nem volt-e az eset tudatos provokáció a magyar államfő részéről, hiszen tudta, hogy nem látják szívesen Szlovákiában, Balázs Péter azt felelte: az elnök saját maga szervezi a programjait, nem a kormány. "Ezt a kérdést ezért az elnöki hivatalnak kell feltenni" - tette hozzá.
A magyar kormány tisztességes szándékkal közelít Szlovákiához - mondta. Kijelentette, hogy májusi szlovákiai látogatása alkalmával eredménytelenül próbált meg új fejezetet nyitni a kétoldalú kapcsolatokban. "Mi úgy látjuk: a szlovák kormány igen erősen épít a magyarellenességre. Ez ott kormánypolitika" - mondta Balázs Péter. Magyarország ebben nem partner, nem fog ugyanazokkal az eszközökkel visszavágni, hanem kiutat keres. A külső körülmények - az európai uniós és NATO-tagság - elősegíthetik a jó kapcsolatokat - tette hozzá.
Eddig minden kezdeményezésünk eredménytelen volt - felelte arra a kérdésre, hogy lehetetlennek tartja-e a jó kapcsolat kiépítését Robert Fico kormánya és Budapest között.