2009. július. 23. 13:44 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 23. 13:34 Világ

Orosz-grúz pengeváltás a háború első évfordulója kapcsán

Oroszország konkrét lépéseket tesz annak érdekében, hogy megakadályozza Grúzia ismételt felfegyverkezését a tavalyi orosz-grúz háborút követően - jelentette ki csütörtökön, Moszkvában Grigorij Karaszin. Az orosz külügyminiszter-helyettes Szaakasvili grúz elnök azon kijelentésére reagált, mely szerint megállíthatatlan országa NATO-csatlakozása.

A miniszterhelyettes a grúz-orosz háború első évfordulója előtt nyilatkozott, miközben Joe Biden amerikai alelnök tbiliszi látogatásán Washington támogatásáról biztosította Grúziát.

Karaszin az orosz hírügynökség által idézett interjúban azt hangoztatta: Moszkva "folytatja azt a politikát, amelynek célja megakadályozni a Miheil Szaakasvili elnök vezette rendszer ismételt felfegyverkezését". Hozzátette: mélységes aggodalmat vált ki a grúz kormány tevékenysége, hogy újrafegyverzi az országot, amit "egyes országok meglepően nyugodtan és kedvezően fogadnak".

Mint mondta, az a tendencia figyelhető meg az utóbbi hónapokban, hogy egyes államok igyekeznek leplezni a Grúziával folytatott katonai együttműködést. Egyebek között úgy, hogy a háborús konfliktus következményeinek felszámolása érdekében nyújtott humanitárius segélynek állítják be azt. Ezt nem lehet máskép minősíteni, mint politikai rövidlátás - mondta. Úgy tűnik, nem mindenki értette meg, hogy milyen veszélyeket hordoz a jelenlegi grúz vezetés kalandorpolitikájának támogatása - tette hozzá Karaszin.

A külügyminiszter-helyettes emlékeztetett arra is, hogy amennyiben a külföldi országok Grúziát - orosz vagy szovjet fejlesztésű fegyverekkel - látják el, Moszkva megfontolja majd, hogy ezekkel az államokkal korlátozza vagy megszüntesse haditechnikai, katonai-gazdasági együttműködését.

Nem nevezett meg ugyan országokat Karaszin, de korábban Moszkva igen hevesen reagált arra, hogy Ukrajna fegyvereket adott el Grúziának, amelyeket Moszkva állítása szerint az orosz-grúz háborúban Tbiliszi be is vetett.

Eközben Visszafordíthatatlannak nevezte csütörtökön Grúzia NATO-csatlakozási folyamatát Miheil Szaakasvili grúz elnök, a tbiliszi látogatásán tartózkodó vendége, Joe Biden amerikai alelnök pedig azt ígérte, hogy Washington mindennemű segítséget megad a kaukázusi köztársaságnak.

Szaakasvili azt mondta a Bidennel folytatott megbeszélésen - amelynek kezdete nyilvános volt a sajtó számára -, hogy Grúzia nem tér le a NATO-integráció és a szuverén, demokratikus ország építésének útjáról. Emlékeztetett arra, hogy a NATO-hoz való csatlakozásról már tavaly év elején, népszavazáson döntött Grúzia népe. Biden kijelentette, hogy az Egyesült Államok mindennemű támogatást megad Grúziának.

"Az Egyesült Államok Grúzia mellett áll, és mellette is fog állni, támogatni fogja az országot. Elő fogjuk segíteni a grúz gazdaság fejlődését, a biztonság megerősítését és a demokrácia megszilárdítását" - hangoztatta Biden.

Szaakasvili megköszönte az Egyesült Államoknak az "aktív és többévi" támogatást, és biztosította az amerikai alelnököt arról, hogy Grúzia pontosan végre fogja hajtani a stratégiai partneri viszonyról szóló, januárban aláírt chartát.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.