2009. július. 16. 17:45 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 16. 17:32 Világ

Izland felvételét kéri az EU-ba

Az izlandi parlament kis többséggel megszavazta csütörtökön, hogy a kormány kezdje meg csatlakozási tárgyalásait az Európai Unióval. Az uniós közeledésnek nagy lökést adott a gazdasági válság, mely különösen erősen érintette az izlandi gazdaságot és a bankrendszerét.

Jóhanna Sigurdardóttir miniszterelnök előterjesztését 33 képviselő támogatta, míg 28 ellene szavazott, köztük a halászati miniszter is. Reykjavík eddig azért nem akart belépni, mert attól tartott, hogy elveszíti az ellenőrzést a gazdaság húzóágazatát kiszolgáló halállománya felett. Így is több napig tartott, amíg a kormány a parlamenti vitában meggyőzte a képviselők szűk többségét.

A belépést az kényszeríti ki, hogy az izlandi bankok az élen jártak Európában a kockázatos befektetési konstrukciókban, és a tavaly kirobbant pénzügyi válság az izlandi valutával együtt tönkre tette őket. A szigetország volt a válság első áldozata Európában.

A Függetlenség Pártja vezetője, Bjarni Benediktsson szerint a legfontosabb, hogy országa meg tudja óvni érdekeit: „nincs olyan ok, amiért az izlandiaknak fel kellene adnia szuverenitásukat” – tette hozzá.

Sigurdardóttir még júliusban be akarja nyújtani a kérelmet Brüsszelnek. A csatlakozási tárgyalások legkorábban jövő februárban kezdődhetnek el. Ha sikerrel járnak, és a tagállamok jóváhagyják Izland felvételét, akkor azt még népszavazásnak is meg kell erősítenie. A csatlakozás legkorábban 2013-ban képzelhető el.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.