2009. július. 11. 14:11 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 11. 13:12 Világ

A szrebrenicai vérengzés megosztja a szerb társadalmat

A tizennégy évvel ezelőtti szrebrenicai vérengzés továbbra is megosztja a szerb társadalmat - derült ki az évforduló kapcsán politikusok, közéleti személyiségek megnyilatkozásaiból.

A megosztottságot bizonyította a Nők feketében nevű, a délszláv háborúkban meghaltak hozzátartozói által létrehozott társadalmi szervezet péntek esti csöndes performansza, amellyel Belgrád központjában a srebrenicai muzulmán áldozatokra emlékeztek. Miközben fehér rózsával a kezükben, némán tisztelegtek az áldozatok emléke előtt, a körülöttük lévő rendőrkordon másik oldalán nacionalista szervezetek tagjai tüntettek - szidalmazták a csöndes megemlékezés résztvevőit, illetve Ratko Mladicsot és Radovan Karadzsicsot éltették.

A Szervezet az emberi jogokért nevű nem kormányzati csoport aggodalmát fejezte ki, mert Szerbia nem fogadta el az Európai Parlament ajánlását, és nem nyilvánította a szrebrenicai áldozatok emléknapjává július 11-ét. Bírálta ezért a törvényhozást Nenad Csanak, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga elnöke is, akinek a pártja még januárban javasolta a parlamentnek, hogy határozatban nyilvánítsa a szrebrenicai áldozatok, s a volt Jugoszlávia terén dúló háborúkban meghaltak emléknapjává július 11-et.

Pásztor Bálint, a kisebbségi képviselőcsoport elnöke szerint a bosnyák és a szerb népnek meg kell békélnie egymással, s ennek az az egyik feltétele, hogy a közelmúlt történései, s mindenekelőtt a szrebrenicai események a helyükre kerüljenek, s lezáruljon a róluk zajló vita. Ami Szrebrenicában történt, az valószínűleg a legszörnyűbb esemény a II. világháború óta, s nemcsak ezen a vidéken, hanem egész Európában - mondta a politikus.

Nada Kolundzsija, a kormány mögött álló fő parlamenti erő, az Európai Szerbiáért képviselőcsoport demokrata párti elnöke szerint Szrebrenica rengeteg ember szenvedésének szimbóluma, ám ez nem ok arra, hogy a szrebrenicaiakon kívül más áldozatokat elfelejtsenek, s a srebrenicaiakon kívül más bűnösök elkerülhessék a büntetést.

A szerb kormánykoalícióhoz tartozó G17 Plus párt frakcióvezetőjének helyettese, Vlajko Szenics is azt hangsúlyozta, hogy a Nyugat-Balkán európai jövője érdekében minden félnek, aki részt vett a térség tragikus múltjának alakításában, vállalnia kell a maga részét a bűntettekért viselendő felelősségből.

Dragan Todorovics, a Szerb Radikális Párt alelnöke kifogásolta, hogy 14 évvel a szrebrenicai események után is még mindig csak a rengeteg muzulmán áldozatról esik szó, a szerb áldozatok ügyét pedig mellékesként kezelik. Az, hogy a szerb népet tekintik felelősnek a Szrebrenicában történtekért, nem enyhíti, éppen ellenkezőleg, tovább mélyíti az országok közti problémákat - mondta.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.